tan.

tang., a tangensnek (l. Trigonometriai számok) rövidítései.

Tana

(Dana), folyó angol K.-Afrikában, a Kenia déli lejtőin ered, fölveszi a Kiloluma és Mackenzie mellékvizeket, alkotja a Hargazo nevü vizeséseket, egyenesen D-nek fordul és azután a D. sz. 2o 40' alatt az Indiai-oceánba ömlik. 576 km.-nyi távolságra a sekély járatu hajók fölmehetnek rajta. V. ö. Tiedemann Adolf, T.-Baringo-Nil (Berlin 1892).

Tana

város, l. Azov.

Tana

l. Menrót és Thana.

Tanacetum

L. (növ.), l. Varádics-kóró.

Tanács

(consilium), valamely ügyben másnak adott útbaigazítás. A T. rendszerint jogi felelősséget nem szül, kivéve ha az illető a tanács adására kötelezve volt, vagy a felelősséget magára vállalta, vagy végre ha szándékos megtévesztést tartalmaz. A büntetőjogban a T. bűnsegélyt, jelesül értelmi bűnsegélyt, sőt a körülményekhez képest felbujtást is állapíthat meg. A kriminalisták a büntetőjogi felelősséget megállapító T.-t «hatályos T.-nak» nevezik. Mikor forog fenn ily hatályos T., az ténykérdés, melyet a felmerült körülmények alapján a biró van hivatva eldönteni. Tekintetbe veendő a kérdés eldöntésénél: gyakorolt-e T. és minő befolyást a tettesnek elhatározására s cselekvései módjára. A körülmények tekintetbe vétele alapján kitünhetik, hogy a T. bizonyos mértékben hozzájárult a tettes elhatározásához, az adott útbaigazítás a bűntett végrehajtását előmozdította, könnyítette, amidőn bűnsegély; de az is tünhetik ki, hogy a T. egyenesen döntő, elhatározó befolyást gyakorolt a tettesre, amely nélkül a tettes magát a tett elkövetésére egyáltalán el nem határozta volna, amely esetben valóságos felbujtás forog fenn. Természetesen mindkét esetben a T. beszámításának feltétele a bűntett előmozdítására, illetőleg a tettesnek reábirására irányzott szándék, mert a részesség (l. o.) csak szándékos lehet. Gondatlanságból is lehet ugyan valamely bűntettnek elkövetését előmozdítani, de a gondatlanság részességet meg nem állapít.

Az államéletben a T. bizonyos testületeket jelent, p. miniszteri T., városi T. a biróságoknál az itélő kollégiális biróságot, igy a törvényszék 3-tagu, a királyi itélőtábla az ügyek minőségéhez képest 5- v. 3-tagu, a királyi Kuria 7- v. 5-tagu, közigazgatási biróság 5-tagu T.-ban határoz. L. még Hadi tanács.

Tanácskozó orvos

akit a rendes kezelő orvos, ordinárius, tanácsára hiv meg a beteg, hogy házi orvosa vele a kórisme és kezelés fölött eszmét cseréljen. T.-ok nálunk legtöbbször vagy egyetemi tanári állásokat betöltő kitünőségek vagy specialisták; Angliában azok, kik magukat annak jelentik ki (physician) s lemondva a kezelői rendes gyakorlatról, esetről esetre hivatva látogatnak el egy-egy beteghez, de csak akkor, ha a kezelő orvos is jelen van.

Tana-elv

402 km. hosszu folyó Finnmarkban, Norvégia É-i részében; az Anarjokk és Karasjokk összefolyásából keletkezik és kanyargós folyás után a Tana-fjordba ömlik; vizkörnyéke 16,987 km2. 350 km.-nyi hosszuságban határul szolgál Finnország felől.

Tanagra

Keleti-Beociának legjelentékenyebb városa az Azoposz és Termodon egyesülése közelében. Lakosai inkább békés szorgalommal tüntek ki (bortermelés, agyagművészet, l. alább), mintsem hadi erényekkel. Kr. e. 458. az athéniek, akik Myronides vezetése alatt T. közelében egy spártai hadsereget megsemmisítettek, a város falait lerombolták; de maga a város ennek dacára tovább virágzott, sőt a római korban érte el hatalmának tetőpontját, amennyiben kezében tartotta az egész keleti partot, kezdve az attikai határtól egészen az Euriposzig. Ez idő szerint a régi T.-nak már csak némi romjai láthatók Grimadánál, szkimatari közelében. A romok tanusága szerint a Teumesszosz dombvidékén, melyre a város épült, tulajdonképen két hegyi terraszt töltött be: egy felsőt, mely a vallásos helyeket és templomokat, s egy alsót, mely a középületeket foglalta magában. A romok között 1873. egy nagy kiterjedésü sírmezőre akadtak, melynek sírjai nagy mennyiségü tipikus alaku apró festett agyagszobrocskát rejtettek. Néhány régies, ülő nőalakon kívűl a T.-ban talált szobrocskák többnyire genreképek, melyek a Kr. u. IV. v. III. sz.-beli vidéki művészet fejlettségéről tanuskodnak. Az ásatás a görög kormány tudta nélkül történvén, számos T.-alak származott a külföldi muzeumokba, különösen Berlinbe, mely utóbbiaknak javát Kekulé adta ki a következő címü díszműben: Griechische Tonfiguren aus T. (Stuttgart 1878).

Tanagridae

(állat), Dél-Amerikában és Észak-Amerika déli részében élő, a pintyekhez hasonló madár-család 300 fajjal. Himjök pompás tollazatu; gyümölccsel táplálkoznak.


Kezdőlap

˙