helyesebben órarend, az iskola tanítási munkájának heti és napi beosztása. A T. v. az egész évre, vagy fél évre, vagy a téli és a nyári időszakra előzetesen megállapítja, hogy a hét egyes napjain mely órákban miféle tárgyak tanítandók. Általában a félnapos és az egész napos T.-ek vannak szokásban s az előbbiek jobbára a felsőbb, az utóbbiak pedig inkább az alsóbbfoku iskolákban vannak elterjedve. A belső berendezés tekintetében irányadó szempontok, hogy az itélő képességet és nagy figyelmet kivánó órák a tanítás kezdetére essenek, a szemet foglalkoztató tanulásra a dél körüli órákban kerüljön a sor s végre az egyes órák között szünetek legyenek. A szórakozást és pihenést nyujtó órák (rajz, ének, torna stb.) a tanítást középen szakítsák meg s az egyes tárgyak változatossága megfeleljen a tanulók pszihologiai alkalmazkodási képességének. L. még Iskolai egészségügy.
Lajos, olasz költő, szül. Venosában 1510., megh. Teanóban 1568 dec. 1. Egyike volt annak a 100 nemes embernek (continuo), akik Don Pedro de Toledo nápolyi alkirály testőrségéhez tartoztak. Magas rangu asszonyba volt szerelmes, akihez lirai költeményeit intézte. Irt leiró költeményeket, episztolákat, tankölteményeket, majd vallásos dalokat is. Ilyenek: Stanze a Don Pedro di Toledo (1547); Capitoli La balia; Il podere; Il vendemmiatore; Lagrime di San Pietro. Költeményei 1782. Livornóban (noha a kiadás helyéül London van megnevezve) jelentek meg; Poesie liriche edite ed inedite-it Fiorentino adta ki (Nápoly 1882); Capitoli giocosi e satirici-it Volpicella bocsátotta közre (u. o. 1870). A Lagrime di San Pietro előtt (1858) csonkán, Vico Equensében, teljes szövegükben pedig 1606. Velencében jelentek meg. V. ö. Flamini, Sulle poesie del T. di genere vario (Pisa 1888).
lengyel irónő, l. Hoffmann (13).
l. Tudományegyetem.
l. Közgadaságtan.
l. Taneszközök.
taneszközöknek és tanszereknek gyüjteménye, amelynek az a célja, hogy minden rendü iskolafelszerelésre mintául, az új taneszközökre pedig kisérleti és biráló forumul szolgáljon. Hazánkban Budapesten az I. kerületi állami tanítóképző intézetben van országos T., amely ugy keletkezett, hogy az 1873-iki bécsi világkiállítás alkalmával az egyes államok oktatásügyi kormányai a kiállított tanszereket és taneszközöket kölcsönösen elcserélték s az igy Budapestre került külföldi gyüjteményekből vetették meg az országos t.-nak az alapját, amely azonban az utóbbi időben munkásságának s fejlődésének semmi jelét sem adja. Ezenkivül több régi vidéki főiskolának van még hazánkban érdekes T.-a, amelyeknek nem egy becses, ereklyeszámba veendő taneszköze volt az ezredévi kiállításon.
Gharbieh (l. o.) alsóegyiptomi tartomány székhelye, a Nilus rosettai és damiettai ágai közt, vasút mellett, (1882) 33,750 lak., három nagy országos vásárral, amelyek egyikén több mint 200,000 zarándok és vásárló szokott megjelenni; az El-Ahmadi nevü hires iskolával (1877-ben 4885 tanulóval) és egy hires mecsettel, amelyben az iszlám egyik legnépszerübb szentje, Szeid-el-Bedaui van eltemetve.
(lat.) a. m. ennyi nehéz munkába került megalapítani a római népet. Idézet Vergilius Aeneis-éből (1. ének, 33. vers).
(tantalium), ritka kémiai elem, amely vegyületeiben többnyire mint öt vegyértékü negativ gyök szerepel; kémiai jele Ta; atomsúlya 182,2. Az elemet Hatchett fedezte fel 1801. egy északamerikai fekete ásványban és egy évvel később Ekeberg a kolumbitban (l. o.); először Berzelius és Rose állították elő. Előállítása a káliumfluotantalátnak káliumfémmel való hevítése révén történik. A T. a levegőn hevítve nagy fénnyel T.-pentoxiddá elég és a savak közül csupán a salétromsavnak és a folysavnak elegye támadja meg, klórgázban hevítve T.-kloriddá alakul át. Fontosabb vegyületei: T.-pentoxid, Ta2O5, fehér, meg nem olvasztható por; a T.-klorid, TaCl5, képződik az előbbiből, ha azt szénnel keverve klórgázban hevítjük; világos-sárga szinü test, amely apró tűkben szublimálódik és viztől sósavra s T.-savra szétbomlik. A T.-sav folysavban oldódik és ekkor T.-fluoriddá, Ta Fl5, lesz, amely az alkalifluoridokkal kettős fluoridokat, más néven fluotantalátokat képez, ilyen p. a fentebb említett káliumfluortantalát, K2TaFl7. A T.-savnak sói közül az alkalifémek sói vizben oldhatók; ilyen p. a káliumhexatantalát, K8Ta6O19, 16H2O, mely fénylő egyhajlásu kristályokból álló test. Ebből izzításkor káliumtantalát, KTaO3, kéződik. A T. és vegyületei nem birnak gyakorlati fontossággal.