Tanyarendszer

a tanyákon űzött gazdálkodási mód. Tanyagazdálkodás. L. Tanya és Földbirtok.

Tányér

l. Edény, Fazekaskorong és Porcellán.

Tányérbélvirág

vagy tányérbélü virág (növ.), l. Napraforgó.

Tányércsiga

(állat, Planorbis Guettard), a tüdővel lélekző csigák rendjében s a Basomatophorák alrendjén belül a Limnaeidaek családjába tartozó csiganem, amely a liaszkortól kezdve napjainkig él édes és elegyes vizekben, különösen gyakoriak a harmadkori üledékekben. Az állat szemei a tapogatók tövében vannak elhelyezve. A ház korongalaku, ritkán tornyos, számtalan kanyarulatból áll. A szájnyilás tojásdad v. félholdalaku. A külső ajak éles.

Tányérgomba

(növ., köggomba, Peziza L.), a gombák egyik alcsaládjának nevet adó tagja, melyet csupros vagy tányérszerü termőteste jellemez. Ennek felső lapja élénk szinü, eleinte köcsögforma, később szétterülve a szorosan zárkózó spóratömlőket nyitja meg. Apró termőteste egész rajban korhadt földön, fadarabon, sőt élő növényen jelenik meg. Az 55 cm. átmérőt is elérő magános barna T. (P. acetabulum L.) szömörcsögízü húsáról ismeretes. A nyúlfülü T. (P. leporina Batsch) vagy 8 cm.-re felnyuló ferde alakjáról kapta nevét. A kanalas T. (P. cochleata DC.) termőteste meg is csavarodik. Az élősködők közt leghirhedtebb fenyvesekben, kivált a rozmaringfenyőn pusztító kelyhes T. (P. calycina Schum. var. Laricis), melynek nyeles termőteste kívűl fehérgyapjas, bent narancsszinü v. vörös. Molyha a fa kérgét felpuffasztja, gyántafolyást idéz elő és csak a gazda elpusztulása után fejleszti ki tálacskáit. Ezt a bajt «rák»-nak nevezik. A lóhere rákját más T. (P. ciborioides Fr.) okozza.

Tányérgombák

v. tányérgombafélék (növ., Discomycetes), húsos, puha, tehát romlandó, v. bőrnemü, egész tülöknemü s ekkor maradandó gombák, részint puszta földön, részint rotható növény részén, korhadó ágakon nőnek. Külsejük különböző, de a felszinük gyakran tányérformáju. A nagyobb fajoknak többje ehető, az élősködők betegséget is okoznak. 800 fajuk az egész földkerekségén nő.

Tányérnyaló

l. Parazita.

Tányérrózsa

v. tányérvirág (növ.) a. m. napraforgó (l. o.).

Tanzimát

(arab, a. m. rendeletek), Törökországban a gülhanéi hatt-i-serif által 1840. megkezdett reformátori törvényhozás, mellyel Abdul-Medsid szultán hivatalnokai élete és vagyona feletti korlátlan rendelkezési jogáról lemondott, a miniszterek hatáskörét megállapította, az alattvalóknak valláskülönbség nélkül polgári egyenjogosultságot adott, a pénzügyet, igazságügyet és hadügyet átalakította s a feltétlen vallásszabadságot és a ráják és mohammedánok államjogi egyenlőségét kihirdette.

Tao-hit

Lao-ce tana, l. Lao-ce.


Kezdőlap

˙