Taurisz

persa város, l. Tebriz.

Tauriszkok

kelta törzs Pannoniában, l. Kelták és Noricum.

Tauroggen

(Tauragei), falu Kovno orosz kormányzóságban, a Jura mellet, 6 km.-nyire a porosz határtól (1894) 5916 lak. Vele szemben a folyó tulsó partján kötötte meg 1812 dec. 30-án York porosz generális Diebics orosz vezérrel a T.-i szerződést, amely szerint a porosz hadak semlegeseknek nyilváníttattak.

Taurokolsav

(taurocholsav), C26H45NSO7. Széntartalmu sav, amelynek nátriumsója az epében található. A T. finom tűkből álló kristályos test, amely bizben és alkoholban könnyen oldódik; vizzel főzve taurinra és kolsavra szétbomlik.

Tauromenium

l. Taormina.

Taurunum

a mai Zimony (l. o.).

Taurus

(lat.) a. m. bika.

Taurusz

tágabb értelemben Kis-Ázsia Ny-i végétől az Elburzig nyuló hegyek, szűkebb értelemben a kisázsiai fensík D-i szegélye, amely az Egei-tengertől mint megszakítatlan hegylánc az Eurátig húzódik; D. felé a lejtője meredek, amely nagyobbára a tengerig nyulik és csak egyes helyeken mint Tarszusznál és Adaliánál ereszkedik le a keskeny parti lapályra; ellenben É-nak, a belső fensík felé szeliden ereszkedik le. Legnagyobb magasságát a régi Ciliciában éri el; itt van a Bulgard-dogban a legmagasabb csúcsa a Metdeszisz (3477 m.), amelynek É.-i oldalán az örökös hó határa 2925, D-i oldalán pedig 3250 m.-nyi magasságban van. A T. nehezezn járható; valamivel kényelmesebb hágói géyrek. Több folyó áttöri; ilyenek: a Szeihan (Sarus), a Dsihan (Pyramus) a Tarszusz-csaj (Kydnosz), a Gök-szu (Kalykadnosz). É.-i lábánál több sós tó terül el. A T.-ból ágazik ki azon hatalmas mellékág, amelyet az ókoriak Antitaurusz néven ismertek és amely eleinte É-nak vonul, eleinte a Kizil-Irmak felé közeledik, majd ÉK-nek az Eufrát felé vonul és e két folyó közti vizválasztóul szolgál és beleolvad az Örmény-hegységbe.

Taus

(Domazlice), az ugyanily nevü cseh kerületi kapitányság székhelye, 45 km.-nyire Pilsentől vasút mellett, (1890) 7703 cseh lak., szalagszövéssel, harisnyakötéssel, gép-, gyufa- és sörgyártással, cukorfinomítóval és agyagárukészítéssel: gabonakereskedéssel, régi Mindszentek-templomával; városházzal, amelyben a huszita időkből való értékes kéziratokat őriznek. T. mellett 1431 aug. 14. a husziták legyőzték az I. Frigyes brandenburgi választó vezérlete alatt álló keresztes hadat.

Tausanovics

S. Koszta, szerb államférfiu és iró, szül. Alexinácban 1853. Tanult Prágában, Hohenheimban és Heidelbergában, részt vett az 1877-78-iki szerb-török háboruban, azután pedig tanár lett a belgrádi képezdében és szerkesztette a Tezak (Földmíves) címü szaklapot. Mint heves radikálispárti képviselő részt vett a zajcsári felkelésben és ezért 10 évi fogságra itélték. A fogságból az 1885-iki általános amnesztia alkalmával kiszabadult és a szkupstinában 1886. ismét Alexinácot képviselte, hol 70-ed magával keresztülvitte a radiális és liberális párt fuzióját, mely Risztics kormányra jutását és Garasanin bukását idézte elő; a Tisztics-minisztériumban mint a közmunkák minisztere vett részt. Nagy érdemei vannak a szerb alkotmány reviziója körül és mint a szupstina elnöke tapintatosan megfékezte a radikálisok túlkapásait. Ő alapította a belgrádi Zadruga elszámítoló bankot, mely Szerbia egyik legjelentékenyebb pénzintézete. Ma is kiváló szerepet játszik a szerb poltikában.


Kezdőlap

˙