Távoszlop

a lóversenyeknél a célpont előtt 200 m.-rel elhelyezett oszlop, mely mintegy figyelmeztető jel a jockeyknak, hogy közel van már a nyerő-(cél-) pont; más gyakorlati jelentősége még az, hogy ha a 2. és 3-ik ló el nem érte a T.-ot, midőn az első már a nyerőpontot meghaladta, az olyan ló távolozottnak jelentetik a versenybiró által, azaz nem helyeztetik, s igy a 2. vagy 3-ik díjat vagy pénzrészletet nem kapja meg.

Tawestehus

1. tartomány Finnország DNy-i részében, Vasa, S. Michel, Nyland és Ĺbo-Björneborg közt, 21,585 km2 területtel (3876 esik a tavakra), (1891) 257,851 lak. É-i részét a Hamen-Salkä dombsor szeli át, amely a Türismaaban (227 m.) éri el a legnagyobb magasságát. D-i része egészen sík. Jó része a Päijäne vizvidékéhez tartozik. Közepén a Längennä van, míg DNy-i részében a Kumo folyik. A fő foglalkozás a földmívelés és állattenyésztés. 1892. termett búzából 3,87, rozsból 458, árpából 144, zabból 738, borsóból 15, burgonyából 450 ezer hl., lenből 600, kenderből 49 ezer kg. Ugyanakkor volt 48,000 ló, 145,000 szarvasmarha, 106,000 juh és 20,000 sertés. Az ipartelepek száma 850, 31,5 millió finn márka értékü termeléssel; ezek közt 133 a fém-, 12 a szövő-, 104 a faiparnak állott szolgálatában. Járásai: Hanho, Pirkkala, Ruovesi, Tammela, Hollola és Järnsi. - 2. T. Hämeenlinna, az ugyanily nevü tartomány fővárosa, a Vanajevcsi és vasút mellett, (1894) 5057 lak. 1798. alapított érdekes templommal, Kronoborg nevü erősséggel, amelyet 1630. Birger Jarl építtetett és most női fegyencházul szolgál.

Taxa

l. Taksa.

Taxidermia

l. Kitömés.

Taxineae

(növ.), l. Tiszafafélék.

Taxis

(gör.), az a vértelen sebészi eljárás, mikor kitódult sérvek (combsérv, lágyéksérv) visszahelyezését egyszerüen külső műfogásokkal igyekszik a sebész helyére visszatenni.

Taxis

-család, l. Thurn-Taxis.

Taxodium

Rchd. (növ.), a ciprusfélék családjának magastövü fája, dús koronájának vékony, hosszu ágai közt a köpcös sudarát messziről látni. Lehulló, hártyás, nyájas-zöld tűlevelei az ágon két oldalt vizszintesen, átellenben sorakoznak, ugy hogy szárnyalt levélzetünek lehetne nézni. Egylaku virágai és az ág hegyéről lecsüngő apró tobozai vannak. A kétsoros T. (T. distichum L.; kaliforniai, mexikói, mocsári, tiszaciprus, tar ciprus, tar tiszafa, ütközőfa) Észak-Amerika folyóinak árterein gyakori fa; hamratgyökerei a tőtől bizonyos átvolságban, néha másfél méterre felkuporodó térddé emelkednek föl, melybe az utas és lova sötétben beleütközik. Hosszu életü fa; p. a mexikói Montezuma ciprusfája nevünek korát De Candolle 6000 évre becsülte. Csatorna partjának megkötésére, díszül igen alkalmas. Sudara a fehér cédrusfát szolgáltatja.

Taxus

L. (növ.), l. Tiszafa.

Tay

(ejtsd: té), 200 km. hosszu folyó Peth skót grófságban; Dochart néven a Grampians déli részében, a Ben Lavighon ered, átfolyik a Loch Tayn, fölveszi a Tay nevet, balról a Tummel, Isla stb. mellékvizeket, Perthnél a tengeráradat idejében nagy hajókkal is járhatóvá lesz és az Earn fölvétele után öbölalakban mint Firth of Tay a Buddon Nesstől D-re az Északi-tengerbe ömlik. Dundeenél hatalmas vasúti híd vezet át rajta.


Kezdőlap

˙