Teinach

fürdő és nyaraló a württembergi Schvarzwald kerületben, 390 m.-nyi magasban, a T. és vasút mellett, 437 lak., vastartalmu ásványvizforrással, hidegviz-gyógyintézettel. V. ö. Wurm, Das Schwarzwaldbad T. (Pforzheim 1895).

Teint

(franc., ejtsd: ten) a. m. arcszín.

Teiresias

(Tiresias), hires ókori jós, akinek különösen az Oidipusra vonatkozó tébai mondában jutott kiváló szerep. Hires jóslatai Oidipus korában és a két tébai háboru idején estek meg. A győztek epigonok őt is, Manto nevü leányát is fogadalmi rabokul ajánlották fel Apollo delfibeli temploma részére. T. azonban útközben meghalt Haliartosz határában, ahol még Pausanias idején is mutogatták sírját, leánya Kis-Ázsiába került és Mopsosnak anyja lett. T. a többi jósokkal szemben halála után is jóformán isteni tekintélyben állott. Az alvilágban arany bottal jár és ő az egyedüli, ki az árnyékvilágban is megőrizte földi tudományát. A földön jóshelyei voltak (különösen Beociában) és még sokáig mutogatták a helyet, ahol madárjóslással foglalkozott.

Teizmus

(gör.), ellentétben az ateizmussal az a tan, mely az isten létét vallja, és pedig megkülönböztetve a deizmustól (l. o.), az isten fogalmát a személyes és a világ menetébe elevenen befolyó legfőbb hatalom képében látja. Némelyek még ezenfelül a teistákat, mint akik az élő isten tanát pusztán észokokból merítik, megkülönböztetik azoktól, akik a kijelentett istenben hisznek és a kijelentés bizonyítékaira hivatkoznak.

Tej

az emlőmirigy váladéka s az emlős állatoknak és embereknek születésétől a fogzásig egyedüli tápláléka. A mirigy a tejet a vérerek által oda hozott vérből készíti; a tej lényeges alkatrészei: kazein, zsír és cukor, a vérben éppen nem, illetőleg mint a zsír, csak felette kis mennyiségben fordul elő. Az elválasztás az idegrendszer befolyása alatt történik. Az anya kedélyállapota a tejelválasztásra lényeges befolyással van. Hasonlót állatokon is lehet tapasztalni. A tej átlátszatlan, szagtalan, kékes-fehér vagy tiszta fehér, néha sárgás-fehér, sajátszerüen édes ízü folyadék. A tehéntej fasúlya 1,084-1,034, vegyi hatása lúgos, néha azonban friss állapotban is savanyu; a kutya teje mindig savanyu, mig az anyatej gyengén lúgos szokott lenni és csak állás közben lesz savanyuvá. Szoptató anya 24 óra alatt 500-1500 cm3 tejet választ el. Gyengébb szervezetü nők aránylag jobb tejet adnak, mint erős szervezetüek. A korral csökken a tej jósága. Jó tehén, kivált eleintén, 3 liternél is több tejet ad egy-egy fejés alkalmával; egyébiránt ez lényegesen függ az állat fajától is. Általában lehet mondani, hogy jó fejőstehén egy év alatt 4-5-ször annyi tejet ad, mint amennyi a testsúlya; középértékben 2300-2400 lit. tejet ad a tehén évenként. A kecske 96-800 lit. tejet ad évenként, tizszer annyit, mint amennyi a testsúlya. A juhokról ellenben irják, hogy 25-140 lit. tejet, súlyuknak másfélszeresét adják egy év alatt. Az anya és állatok tejének összetételeiben különbséget ismertek fel, mely megnagyobbrészt csak az alkatrészek aránylagos mennyiségére vonatkozik, amint ez a következő táblázatból kitünik:

[ÁBRA]

Hogy a tejet hosszasabban eltarthassák, szokás azt kondenzálni is, mely célból a tejet 50-60 °C. melegben 12% cukor hozzáadása közben elpárolják. Ilyenkor a tej szirupszerü összeállásu sárga-fehér anyaggá lesz, mely 4-5-ször annyi viz hozzáadására igen jó tejjé lesz. Sterilizálni is szokás a tejet, 97 °-ra forralás által minden bakteriumot megölnek bnne, ami által gyermekek és betegek számára kitünő táplálékká lesz. Ha s sterilizálás jól zárt edényekben, 120 °C. melegben történik és azután is gondoskodva van arról, hogy lehűtéskor és később a tejhez bakteriumok ne juthassanak, akkor a tej jól eltartható lesz ugy, hogy exportálható is. Az igy sterilizált kecske- és lótejet külön kúra céljaira használjuk fel. L. még Tejvizsgálat.

Tejas

keleti gót király, l. Gótok.

Tejcukor

laktóz, C12H22O11 + H2O. A szénhidrátok csoportjába tartozó cukorféleség, mely főképen az emlős állatok tejében található. Előállítása ugy történik, hogy a sajt készítésének melléktermékét, a savót, besűrítik és a kiváló nyers T.-t ismételt átkristályosítással megtisztítják. Fehér, kemény, rombos prizmákban kristályosodó, gyengén édes ízü test, amelyben 1 molekula kristályviz van. 6 sr. hideg és 2,5 sr. meleg vizben oldódik; oldata a poláros fény síkját jobbra csavarja és a Fehling-féle kémlőszert melegítéskor redukálja; lúgos ezüstnitrátoldatból már hidegen ezüstöt választ ki. Hígított savakkal főzve szétbomlik és salétromsavval oxidálva cukorsav, nyálkasav stb. képződik belőle; élesztőtől nehezen erjed meg, de könnyen átalakul tejsavvá. Gyógyszerül használják.

Tejcsurgás

(galactorrhoea, mastorrhagia). A szoptatás idejében, néha annak befejezte után is, az egyik vagy mindkét emlőből 1-2 órával a szoptatás után vagy folytonosan tej folyik ki, amelynek mennyisége egyes ritka esetekben naponta több liternyi volt. A T. lehet a tejbőségnek (hypergalactia, polygalactia) egyszerü következménye és a felhalmozódott tejtől megduzzadt, túlfeszített tejvezetők önkéntes kiürülése, de lehet valami eddig fel nem derített szervezeti hiba, ideges folyamat külső megjelenése és csak akkor mondható a T. kóros állapotnak. Tejbőség esetében rendezni kell a táplálkozást vagy azt megszorítani; belsőleg adunk jódot, belladonnát, cannabist, secalét, kámfort (külsőleg is), agaricust, kénsavat; próbálták az elektromosságot, hashajtókat, látfürdőket, bőrizgatást (massage), meleg hüvelyirrigációt s végül az emlő összenyomását állandó kötésekkel, flastrommal és kollodiummal. A T. merő ellentéte a tejhiány. L. Agalaktia.

Tejes edény

(növ., vasa lactifera), a tejelő növényeknek vékonyvalu, tejnemü zavaros folyadékkal telt sejtje (tejes v. tejelő sejt) vagy egész csöve. Ez az igazi T. A tej v. tejnedv viztiszta folyadék, de benne apró testecske: gyánta, zsír, olaj, kaucsuk, viasz, keményítő van. A T. fiziologiai feladata a plasztikus képző anyagok: szénhidrát, zsír és fehérje vezetése és gyüjtése. V. ö. Hanstein, Die Milchsaftgefässe (Berlin 1864); Schmalhausen, Beiträge zur Kenntniss der Milchsaftbehälter der Pflanzen (Pétervár 1877).

Tejes száju

igy nevezik az olyan lovat, melynek mind a két ajka a szeglet föléig fehér.


Kezdőlap

˙