(strophulus infantum), rendesen csecsemőknél, de néha nagyobb gyermekeknél is előforduló bőrbetegség, melynél különösen a lábakon és kezeken, főképen a háti felületen, de egyebütt is a testen, kölesnyi egész kendermagnyi, keletkezésük első napján nagy piros udvartól körülvett, erősen kiemelkedő, keményes tanpintatu göbcsék lépnek fel, mik néha viszketést is okoznak. Fellépésüknél a szülők rovarcsípésre gondolnak, de alaptalanul. Keletkezésüknél valószinüleg emésztési zavarok játszanak közre.
v. tejföl. Ha a frissen fejt tejet csendesen állni hagyják, akkor a zsír, mely könnyebb mint a többi tejalkatrész, a felszinen gyülik össze, s innét leszedhető; ezt mondják T.-nek. Nagyobb tejgazdaságok azonban most már gépek segélyével állítják elő a T.-t (l. Tejfölöző gépek). Összetétele csak annyiban különbözik a friss tejtől, hogy több zsírt és kevesebb savót tartalmaz, de a többi tejalkatrész egyenlő mennyiségben foglaltatik mindkettőben. Zsírtartalma 15-40% között változik, de több is lehet. T.-nek az édeset nevezik, tejfölnek pedig közönségesen az aludttejről szedett savanyut. Van kávé- s hab-T. Mindkettő emberi táplálékul és konyhai célokra, de különösen vajkészítésre szolgál.
oly eszköz, mely a női emlő tartalmának mesterséges kiürítésére szolgál. Többféle alakja van alkalmazásban; legtöbbje harangszerü üveg, s rajta labdaszerü kaucsukrész van. Az emlőre való rátétel előtt a labda összenyomatván, rugalmasságánál fogva levegőritkulást és ekképen a tej kiszivattyuzását eszközli. A kaucsuklabdából elvezető szívószövet is alkalmazhatni, mi által a nő maga (aspirációval) szívhatja a tejet a harangba; másik, a csecsemő szájába való elvezető cső is alkalmazható a T.-n, ha p. bimbórepedéseknél, szopásnál a bimbót kimélni akarjuk.
a tehéntartó gazdák részéről a tej jobb és biztosabb értekesíthetése végett alakított szövetkezet. A szövetkezet tagjai teheneik arányában bizonyos számu üzletrészt jegyeznek, melyből a berendezési és üzleti költségek fedeztetnek; továbbá arra kötelezik magukat, hogy a gazdaságukban produkált összes tejet a szövetkezetnek tiszta s hamisítatlan állapotban fogják szállítani. A T. vagy eladás vagy feldolgozás útján értékesíti a tagok részéről szállított tejet, még pedig városi T.-eknél az első, vidékieknél a másik módozat a fontosabb. A tagok részéről szállított tej árát annak értékesítése szerint határozzák meg, tekintettel annak zsírtartalmára. Az első T. Észak-Amerikában alakult 1855-ben, onnét elterjedt lassan ez az intézmény Angliában, Franciaországban és Németországban, hazánkban pedig csak 1880 óta karolták fel általánosabban. Jelenleg számos T.-ünk van, melyek közül a legtekintélyesebb az 1883-ban 33 taggal alakult budapesti központi tejcsarnok, mely 1896. közel 10 millió liter tejet hozott forgalomba. T.-ek létesítésénél a gazdaközönséget az országos tejgazdasági felügyelőség, mint a földmívelésügyi minisztérium szakközege, látja el szakszerü utmutatásokkal.
(állat, Tejus Gray), a gyíkok rendjének Ameivae családjába tartozó ne, megnyult testtel, farkán 2-3 harántredővel. Egyik faja a T. teguixin Gray, mely 2 méter hosszura nő, háta barnás-fekete, fehéres-sárga és fehér foltokkal meg szalagokkal, hasa vöröses-sárga, feketén sávos. Dél-Amerikát lakja Gujanától Paraguajig. Húsáért szorgalmasan vadásszák, bőrét és zsírját a kigyóméreg ellen használják.
l. Ciamantina.
(Galaxia, Isten-, Jézus-, Jakab-, Hadak-útja), az égnek az a fehéres sávolya, mely számtalan csillagból, csillaghalmazból, kisebb-nagyobb ködfoltból állva és közel egy legnagyobb kör mentén haladva, az ekliptikát az Ikreknél metszi s a Perseus, Kassiopeia, Hattyu, Sas, Sobieski Paizsa, Déli Korona, Centaur, Argo-hajó, Nagy Kutya és Egyszarvu csillagzatokon megy keresztül. A Hattyunál ketté válik és a második ág az Ophinchuson, Skorpión át megy a Centaur felé. A Nagy Kutyánál is ketté válik a T., az egyik ág az Orion, a másik inkább a Kis Kutya felé halad, végül a déli féltekén a Centaur és a Déli Kereszt közt a Farkasig megyen egy nyulvány. Erős messzelátókban a T. sok helyen egymástól elkülöníthető, egyes csillagokra bontható, de nem egy helyen még lehatalmasabb távcsöveink sem oldhatják egészen fel. A T.-tól mindkét irányban legmesszebbre legkevesebb csillagot találunk, az égnek ezt a két helyét (a Berenice Hajában és a Szobrász Műtermében) a T. polusainak nevezzük. T. a mitologiában, l. Hadak útja.
l. Alabastromüveg és Csontüveg.
a tej zsírtartalmának megállapítását vagy a hamisítások kiderítését célzó művelet. Hamisítani főleg a piaci tejet szokták, kivált oly városokban, ahol a rendőri T. még nincs szervezve. Az 1894. XII. t.-c. sujtja és a piaci tej most vizsgálatnak van alávetve. A tejnek vizzel való higítását, valamint lefölözését könnyü abban az esetben megállapítani, ha legalább is 10% vizet kevenek a tejhez, v. ha 12 órai állás után eresztik le a fölét. Ugyanis a hamisítatlan tehéntejnek bizonyos fajsúlya van, mely a viz és a zsír fajsúlyánál nagyobb; vizhozzáadás által tehát csökkentjük, lefölözés által pedig növeljük a tej fajsúlyát. Gyakorlott csalók azonban a lefölözés által növelt fajsúlyu tejhez annyi vizet kevernek, hogy normális fajsúly (1,029-1,034) keletkezzék, de az ilyen tejet kékes szinéről meg lehet ismerni. A tej fajsúlyának meghatározására a hőmérőhöz hasonlító tejsűrüségi mérő (laktodenziméter) szolgál, melyet a tejbe állítva, róla leolvassuk a fajsúlyát. Még biztosabban deríthető ki az, ha a tej idegenszerü anyagokat tartalmaz, de ezt rendszerint csak a vegyész képes megtenni. A tej zsírtartalmának meghatározását célzó T. főleg a tejtermelőre nézve fontos, mert ezáltal megtudja azt, hogy milyen kövér tejet választanak el az egyes tehenek s ekkor a rosszabb teheneket kiküszöbölheti istállójából és csak a jobb tejet adó tehenek borjait nevelve föl, lassankint fokozhatja tehenészetében a tej átlagos zsírtartalmát. A tej zsírtartalmának gyors meghatározására különféle készülékek szolgálnak, melyek közül nálunk főleg három van elterjedve, u. m.: a Soxhlet-féle areometrikai készülék, a Laval-féle laktokrit (l. o.) és a Gerber-féle acidobutirométer. Ezek közül az utolsóval eszközölhető a T. a leggyorsabban, mert óránkint 20-24 tejpróbának a zsírtartalmát határozhatjuk meg vele, mig a Soxhlet-félével csak 10, a laktokrittal pedig mintegy 12 T.-ot eszközölhetünk óránkint.
(Tekendorf, Tyákál), nagyközség (azelőtt rendezett tanácsu város) Kolozs vármegye tekei járásában, (1891) 2274 német, magyar és oláh lak., a járási szolgabirói hivatal széke; van járásbirósága, adóhivatala, gőzmalma, posta- és táviróhivatala és postatakarékpénztára.