Gillis van, flamand festő, szül. Brüsszelben 1625., megh. u. o. 1678. Az ifj. Teniers Dávid tanítványa; mestere modorában festett a parasztok életéből vett, többnyire lakodalmakat, korhelykedést, verekedést ábrázoló képeket (bécsi Liechtenstein-képtár, szentpétervári Eremitage, müncheni képtár, hágai muzeum, drezdai képtár stb.).
(ejtsd: tillbörg), gyárváros É-i Brabant németalföldi tartományban, 2 km.-nyire a Ley bal partjától, vasút mellett, (1893) 35,068 lak., jelentékeny gyapjuiparral és bőrgyártással. Már 709. Tilliburgi néven történik róla említés.
(ang., ejtsd: tillbörri), kisebb kétkerekü kocsi, melyet Angliában találtak ki.
(spany.) a. m. vonás, a jel a spanyol ń betün, p. seńor (ejtsd: szenyor).
l. Holzschuh.
Viktor, szobrász, szül. Pozsonyban 1844 okt. 25., megh. Bécsben 1896 ápr. 16. Csak két éves volt, midőn atyjával, a sapeur-kapitánnyal Bécsbe költözött. A reáliskolát is alig végezve, 1854. a képzőművészeti akadémiába lépett s Bauer tanár vezetése alatt már 15 éves korában kezdte mintázni első szobrait. Tehetsége gyorsan fejlődött, egymás után nyerte el az akadémia díjait, köztük a Füger-féle aranyérmet s csakhamar mint csodagyermekről kezdtek róla beszélni tanárai. Azután Gasser, majd még később a Bécsben időző francia szobrász, Deloye vezetése alá került, kinek realisztikus iránya nagy befolyással volt tehetsége fejlődésére. T. plasztikus arcképei azonban eleinte csakis a műértők kisebb csoportjánál találtak elismerésre. Az általános figyelem csak akkor fordult feléje, midőn 1872. több arcképszobor közt a Burg-szinház hires hősnőjének, Wolter Saroltának hasonmását is kiállította. Hirnevét még inkább emelte a következő évben rendezett bécsi világkiállítás, mely alkalommal a külföldi műbarátok is a legnagyobb elragadtatással nyilatkoztak mellszobrairól. T. ez idő óta az arcképezésre adta magát, s egész hosszu sorát készítette a legbeszédesebb hasonmásoknak. Egyes álló szobrai az újabbkori művészet jobb alkotásai közé tartoznak. Hatásosan dekoráló művek a bécsi új udvari szinház számára készített alakjai: a vidám Hanswurst, a halhatatlan Falstaff és Phaedra. A kecses ábrázolásnak és dekoráló ügyességnek valóságos mintaképe a Hummel-szobor, melyet szülővárosa, Pozsony rendelt meg nála, azután Ágost szász-koburg-gothai herceg fogadalmi emléke. T. hosszabb külföldi utakat tett Makart társaságában s tapasztalatait sikerrel értékesítette a bécsi újabb középületek és nyilvános terek díszítésére szánt alkotásain. Az olaszok befolyása főleg Nőrabló Tritonján érezhető, melynek mintája Ferenc József király tetszését is annyira megnyerte, hogy a csoportozatot megvásárolta főle és bronzba öntette a bécsi népkert számára. Ez a pompás szobormű az udvar újabb megrendeléseit szerezte meg T.-nek. Igy készült az ischli császári villa parkjának monumentális kútja (Delphinnel játszó gyermekek), valamint a bécsi állatkert vadászkastélya számára készített kút is, mely krokodillal incselkedő gyermeket ábrázol. Ezen a két csoportozaton az antik befolyás érezhető; mig harmadik kútcsoportozata, a Szarvast itató nimfa már az olasz renaissance befolyására vall. Hasonló hatást gyakorol reánk a Tavasz visszatérése c. reliefje is. Utolsó szobrai közül említendők: Liszt mellszobra (Sopron számára), Werndl szobra (Steyrben)és Mozart szobra (a bécsi opera mellett). Mindezeken kivül vannak a művésznek szép síremlékei is; legszebb és legmaradandóbb sikereit azonban, mint már fentebb említettük, az arcképezés terén aratta. T. munkáinak igen gazdag és érdekes gyüjteménye a pozsonyi városi muzeumban látható.
Tourn. (növ.), l. Hársfa, Tiliaceae, lásd Hársfafélék.
eredetileg meglehetősen primitiv szerkezetü fúvóhangszer, mely leginkább a nomád életü pásztorok körében fordul elő és egyik ősmagyar hangszernek is mondható. Újabb időben azonban már javított alakban is előfordul. A hangszer hosszusága nem igen haladja túl az 50 cm.-t s leginkább hasonlít a közönséges furulyához (l. o.), csakhogy finomabb minőségü anyagból, leginkább puszpángból, bodza-, gyertyánfából, sőt nádból is készül. Hangterjedelme tökéletesített alakban két és fél nyolcad az egyvonásos D-től a háromvonásos magas G-ig; hat lyukkal s fütyülővel van ellátva, leggyakrabban C D és F-ben hangolva. Vannak billentyüs zárkákkal ellátott T.-k is s ezekkel a félhangok is kihozhatók rajtuk. Az újabb hangszeripar botalaku T.-kat is hoz forgalomba. Erkel Ferenc igen hatásosan használta fel Bánk bán operájának tiszaparti jelenetében. Mint T.-virtuóz legnagyobb szerepet játszott a 60-as években Nagy Jakab, aki az egész országot beutazta és igen ünnepelt T.-művész hirére emelkedett. - T. mint népmesei alak, l. Kilinkó.
(Telischen, Tilisca), nagyközség Szeben vármegye szelistyei j.-ban, (1891) 2000 oláh lakossal.
Közép-Ázsiában forgalomban levő aranypénz, Bokharában 21 tonga = 15,5 korona.