l. Tisza (szabályozása).
(Theissholz, Tiszovec), nagyközség Gömör vármegye rimaszombati j.-ban, (1891) 3697 tót lak., vasúttal, posta-, táviróhivatallal és postatakarékpénztárral. T. jelentékeny iparosközség; van a Vashegyen jelentékeny kincstári vaskőbányászata, melynek 500,000 q nyers vastermelését a kincstári vasgyár dolgozza fel (200 munkás); van továbbá papirosgyára, juhtúrógyára, iparostanonciskolája, kölcsönsegélyező egyesülete, élénk fakereskedése. T. nevét az itt nagy mennyiségben termett tiszafáról nyerte. T. ősi lakói szarmaták és quádok, vegyesen szláv és német eredetüek. A XVI. sz.-ban Bazsó Mátyás rablóvezér a T.-i várban rejtegeté gonosz úton szerzett pénzét; a XVII. sz. vége felé a várnak már csak emléke maradt meg. T. 1596-ban már városnak címeztetik, de idő jártával elveszté kiváltságait s csak 1780. nyerte vissza vásári jogát s azzal régi hirnevét. Az ev. templom a huszitákra emlékeztet. 1594. György lelkészt a törökök túszul vitték magukkal. 1623. a murányi várbeliek vallásuk szabad gyakorlatában háborgatták T.-ot. 1710. és 1716. ismét döghalál pusztított. 1765. Kromer Pál poprádi lakos papirosmalmot épített itt, 1800. ez újra épült. 1792. épült a paplak és iskola, 1793. a piaci fabazár, 1797. a városháza.
kisközség Krassó-Szörény vármegye orsovai j.-ban, (1891) 249 oláh lak., vidékén kőszén- és krómércbányák vannak; a krómvasérc szerpentinben lép fel.
(Felső-), kisközség Nógrád vármegye gácsi j.-ban, (1891) 1186 tót lak., postahivatallal és postatakarékpénztárral.
(franc. officier), katonai rendfokozat, mely a második feletti parancsnokolást tételezi fel. Megkülönböztetünk fő- és al-T.-eket, de a T. szó alatt csakis fő-T.-et értünk. A T.-ek állománycsoportokba vannak beosztva, melyek mindegyikébe különféle rendfokozatuak (rangosztálybeliek) tartoznak. Megkülönböztetünk: tábornokokat, törzs- és fő-T.-eket. A hadbirák, az okleveles katona- és honvédorvosok, a csapatszámvivők és kezelő T.-ek - minden csoport a maga összességében - egy-egy tisztikart alkotnak. A gyalogság hivatásos T.-jeivé a katonai akadémiákat végzett egyének és hadapródok (l. o.) neveztetnek ki, kivételesen tartalékos T.-ek is helyeztetnek át a tényleges állományba. A lovasság tisztikara részint a bécsújhelyi katonai akadémiából közvetlenül, részint a morva-fehértemplomi lovas-hadapródiskola növendékeiből származó hadapródok útján egészíttettik ki. A tüzérség hivatásos tisztjei rendszerint a katonai műszaki akadémiából, továbbá hadapródokból származnak. L. még Altisztek és Tengerésztisztek.
a zenében, illetve a harmoniában a nyolcad s a természetes nagy negyed és nagy ötöd, p. tiszta nyolcad: c-c; tiszta negyed: c-f; tiszta ötöd. c-g.
l. Vállalkozói nyereség.
az erdőben előforduló nagyobb fa nélküli területek, melyek hazánk erdeiben sok helyen min idegen tulajdon (belzet) kaszálókat, szántóföldeket alkotnak.
(tisztulás, tisztítás), vallási szertartás, mely által megszentségtelenített tárgyak vagy szentségtelen személyek visszanyerik az egyházi használatra vagy részvételre való képességüket. A T. mint ilyen az egész ókorban, de különösen a zsidóknál és mohammedánusoknál volt elterjedve. Utóbbiaknál még ma is teljesen érvényben van, a zsidóknál azonban legnagyobbrészt csak elvileg, mivel gyakorlatilag azon egyházi szertartások, melyeknél alkalmaztattak, a jeruzsálemi templom elpusztulásával megszüntek. A T. ténye főkép azáltal következik be, hogy az illető tárgyaon vagy személyen nyugvó tisztátalanság le lesz mosva; a T.-nak három neme van: a fecskendezés (az áldozat vérével), a fürdés (csakis folyó- vagy forrásvizben, avagy csatorán át - tehát nem merítés által - medencébe vezett vizben) és végre a tűzben való kiégetés által (megszentségtelenített edényeknél). A fürdés rituális szempontból csak ugy érvényes, ha az illető a vizben egészen alámerül, hogy minden testrészét érintse a viz, tehát még a gyűrüt is le kell vetni. Hitbuzgó zsidóasszonyok azért le is vágják tövig a hajukat és parókát viselnek, hogy a havi tisztulásuk után kötelező T.-i fürdő használata ezen előirásoknak teljesen megfelelhessen. Tisztátalan e felfogás szerint a halál és az éjjeli alvás. Azért a felkeléskor és a halottakhoz négy rőfnyire való közeledés, temetés, temetőlátogatás után a kezeket háromszor le kell önteni; a medencébe való bemártás, valamint a kezek által érintett viz újbóli megérintése tilos. L. még Köztisztaság.
l. Netto.