Tisztító vágás

Az erdő vágásainak erdősítése és főleg a természetes felújítás után keletkezett csemetést a betolakodott fűz-, nyár-, nyír- vagy más értéktelen fák és cserjék, esetleg a tuskók sarjai is, mindjárt az erdősítés, illetőleg felújítás első éveiben rendesen elnyomással fenyegetik. Ezeket az alkalmatlan növényeket tehát már a fiatalos második v. harmadik évében ki kell vágni s a vágást két- vagy háromévi időközben még egyszer, sőt ha szükséges, kétszer is ismételni. Ezt a műveletet nevezik T.-nak.

Tisztító vas

l. Horholó.

Tiszti vizsga

A cs. és kir. hadsereg altisztjei, őrvezetői és rendfokozat nélküli katonái s polgári egyének kinevezhetők hivatásos hadapródokká, ha a hadapródvizsgát legalább elégséges eredménnyel leteszik s a polgári egyének azonkivül magukat önként besoroztatják. A hadapródvizsgák évente csak egyszer és pedig okt. 1-10 közt vannak kitűzve és mindig azon fegyvernem hadapródiskolájában tétetnek le, melybe a jelöltek belépni óhajtanak. Tartalékos tisztek, akik ténylegesíteni akarják magukat, szintén kötelesek az e célra meghatározott vizsgát letenni. L. még Hadapródiskolák.

Tisztjelölt

(franc. avantageur, ném. Officieraspirant, nálunk nem hivatalos kifejezés), a hadseregben tiszti előléptetésre szolgáló fiatal emberek. Németországban a szabadságolt állományban T.-ek azon egyéve önkéntesek, akiket bizonyítvánnyal bocsátottak el, mely őket a tartalékos tiszti állásra képesíti. T.-eknek tekinhetők nálunk a hadapródok (l. o.) és tiszthelyettesek. Lásd még Tisztképzés.

Tisztképzés

a tisztképző katonai intézetekben történik. A gyalogság és lovasság tényleges állományu tisztikara a katonai akadémiákból és a hadapródok kinevezése által egészíti ki magát és kivételesen tartalékos tisztek ténylegesítése által. A tüzérség és műszaki csapatok számára a bécsi műszaki akadémia képez tiszteket. A honvédségnél a tényleges tisztek állománya kiegészíttetik a Ludovika-akadémiából kilépő, jelesen végzett növendékek kinevezése, a közös hadsereg tényleges állományából átlépő tisztek áthelyezése, hadapródoknak kinevezése és tartalékos tiszteknek ténylegesítése által. A tartalékos tisztek állománya kiegészíttetik a tényleges állományu tiszteknek a tartalékba való átlépése, a közös hadsereg tartalékából való áthelyezés, a tartalékos hadapródok és egyévi önkéntesek kinevezése által.

A király 1897 jun. 29. szentesítette azt a törvénycikket (XXII.), mely szerint a magyar koronaországokbeli ifjak részére létesített 120 magyar állami alapítványi helyet 250-re emelte. Ezek közül 150 hely a katonai reáliskolákban és a katonai akadémiákban, 100 hely pedig a közös hadsereg hadapród-iskoláiban (a lovas hadapródiskola kivételével) töltendő be. Az 1897. XXIII. t.-cikkel pedig a m. kir. honvédség tényleges állományu tiszti sarjadékának kiképzésére a következő honvéd nevelő- és képzőintézetek rendszeresíttettek: a) a m. kir. honvéd Ludovika-akadémia 3 évfolyammal, minden évfolyamban 50 növendékkel; és c) két m. kir. honvéd hadapródiskola 4-4 évfolyammal, minden évfolyamban 100 növendékkel. A honvéd főreáliskolát Sopronban, a két hadapród-iskolát Pécsen és Nagyváradon építik. Az építkezéseket már megkezdték és ezen iskolákat jövő ősszel már megnyitják.

Tiszttartó

nagyobb uradalmakban főbb rangu gazdatiszt, kinek igazgatása alá rendszerint több gazdaság tartozik, de aki maga is egy gazdasági kerület, rendszerint a központot szokta kezelni s különösen ebben a tekintetben különbözik a jószágigazgatótól, aki kerületet nem kezel. Helyenkint egyes gazdaságok kezelői is T. címet viselnek.

Tisztulás

l. Hónapszám és Tisztaság.

Tisztviselők

azok, akik másnak bizonyos szakkképzettséget feltételező szolgálatában állanak. A cselédek és a szolgák tehát nem T. A T. köz- v. magán-T. Köz-T. nálunk az állami, a törvénhatósági és a községi T. Magán-T. azok, akik magánember szolgálatában állanak. A köz-T. minősítéséről az 1883. I. t.-c. intézkedik. L. Köztisztviselők.

Titán

(titanium), ritka kémiai elem, mely vegyületeiben legtöbbnyire mint négy vegyértékü negativ gyök szerepel; kémiai jele Ti, atomsúlya 48,1. Az elemet Gregor fedezte fel 1791. és lelőhelyéről (Menachan) menachinnak nevezte; később 1794. Klaproth a rutil nevü ásványban egy új elemet vélt felfedezni, amelyet T. névvel jelölt, de amelyről később kiderítette, hogy azonos a Gregor által felfedezettel. Tiszta állapotban először Berzelius és Wöhler állították elő akként, hogy a fluortitánkáliumot befedett platinatégelyben káliummal hevítették. A kihűlt tömeget vizzel kifőzvén, a T. likacsos tömegben maradt vissza. Sötétszürke, a hidrogénnel hevítve nagy fénnyel T.-dioxiddá ég el; a vizgőzt hidrogénfejlődés közben elbontja és sósavban a melegítéskor igen könnyen feloldódik. Igen nevezetes, hogy a T. magas hőmérsékleten a nitrogénnel is egyesül. Fontosabb vegyületei: 1. a T.-dioxid (T.-sav), mely rutil nevü ásványnak fő alkotórészét képezi. Ez ugy készül, hogy rutilt platinatégelyben káliumkarbonáttal összeolvasztják s a kihűlt tömeget higított folysavban feloldják, amikor fluortitánkálium (K2TiFl6) képződik, amelynek forró vizzel készült oldatából ammoniával a T.-savhidrát (Ti(OH)4) válik le, ebből hevítés útján pedig T.-dioxid képződik. Az ilyen módon készült T.-dioxid vörösbarna por, mely vizben, lúgokban s savakban oldhatatlan. 2. T.-tetraklorid, TiCl4, szintelen folyadék, forrpontja 136°. Ugy készítik, hogy a T.-dioxid és szénnek finom elegyén hevítés közben száraz klórgázt vezetnek át és a fejlődő gőzöket lehűtik. A T. felismerhető arról, hogy a boraxgyöngyöt ibolyaszinüre festi; továbbá arról, hogy a sósavban feloldott T.-vegyületek cinkkel redukálhatók és ekkor a folyadék megkékül.

Titania

tündérek királynője, Oberon felesége.


Kezdőlap

˙