Titus

(ejtsd: tájtösz), county Texas amerikai államban, 640 km2 ter., 8199 lak., Mounth-Pleasant székhellyel.

Titus

szt. Pál apostol tanítványa és segítőtársa. Pogányból valószinüleg Pál térítette meg, kit Jeruzsálembe kisért az apostoli zsinatra és Efezusba. Pál reá bizta Kréta szigetének egyházi vezetését. Dalmáciában is járt, miért ez ország védőszentjéül tiszteli. A régi hagyományok egyhangulag őt emlegetik Kréta első püspöke gyanánt. Emléknapja a lat. jan. 4., a gör. aug. 25.

Titus

Flavius Vespasianus, római császár, szül. Kr. u. 41 dec. 30., megh. 81 szept. 13. Eleinte a harcmezőn tünt ki; küzdött a germánok, majd atyja Vespasianus (l. o.) oldalán a britannok ellen; ugyancsak atyjával együtt ment Judeába, ahol sok babérra tett szert és atyjának trónralépte után Jeruzsálem elfoglalásával 70. diadalmasan befejezte a háborut. Babérait és fáradalmait Egyiptomban pihente ki, majd Itáliába visszatérve atyjának társuralkodója lett. 79. lépett a trónra, mint egyedúr és ezentúl önmagához és élvezeteinek társaihoz volt szigoru, mások iránt elnéző és kegyelmes. Halálbüntetést nem ismert, az ellen összeesküvőknek megkegyelmezett és kárba veszettnek tartott minden napot, melyen valakivel szemben jótékonyságot nem gyakorolhatott (l. Diem perdidi). Elemi csapások (a 79. évi nagy földrengés, dögvész, Róma leégése) bőséges alkalmat szolgáltattak erre; szeretetének teljében elnézte testvérének Domitianusnak korán mutatkozó gonosz hajlamait is, aki általános hiedelem szerint ismételten életére tört T.-nak. Az utóbbinak rövid uralkodása idejére esik Agricola britanniai hadmenete és egy ál-Nero fellépése, akivel azonban a népszerü császár gyorsan és könnyen végzett. V. ö. Beulé, T. et sa famille (Páris 1870) és Farkas József, T. Flavius Vespasianus (kolozsvári kat. főgimn. értesítője 1888-89).

Titus-fej

fej rövid fürtös hajékkel.

Titusville

(ejtsd: tájtöszvill), város Pennsylvania amerikai állam Crawford countyjában, az Oilcreek és vasút mellett, (1890) 8073 lak. Az 1866. alapított város egy kiváló petroleumvidék középpontja, nagy petroleumfinomítókkal, vasművekkel.

Tivadar

(Tódor), 1. Abisszinia királya (negus), szül. 1820 körül, Marjam Hajlu, Quara tartomány helytartójának fia, öngyilkosságot követett el 1868 ápr. 14. Egy kopt kolostorban nevelkedett, azután a katonai pályára lépett; majd egy rablócsapat élén a moszlimek s apogányok ellen harcolt. 1847. Ali, Gondar királya (rasz), egy nagyobb országrész kormányzásával bizta meg, 1853-ban azonban fellázadt és Aisal mellett Alit legyőzte. Azután Ubieh, Tigré királya fölött is diadalt aratván, 1855 február 11. Etiopia királyának kenette fel magát s felvette a királyok királyának (negus negesti) címét. Midőn 1864-ben Rossam angol követet és több hittérítőt fogságra vetett, az angol kormány expediciót küldött T. ellen, mely 1867 végén Masszaua mellett partra szállott s Wellesley lord alatt a felvidékre nyomult. T. Magdala fellegvár mellett várta az angolokat, de itt csatát vesztett; erre békét kért, de mert az angolok azt követelték, hogy magát megadja, agyonlőtte magát. Fiát Alemajehut az angolok Angliába vitték, ahol rövid idő alatt meghalt. - 2. T., Korzika királya, l. Neuhof.

Tiverton

(ejtsd: tivvertn), város Devon angol grófságban, 21 km.-nyire Exetertől, a Lowman és Exeter összefolyásánál, vasút mellett, (1891) 10,460 lak., csipkekészítéssel, csinos épületekkel. Szép híd köti össze külvárosával, West Exe-szel.

Tivoli

város és püspöki székhely Róma (ettől 26 km.-nyire) olasz tartományban, az Aniene bal partján, a Ripoli hegy északi lejtőjének egy fensíkján, vasút mellett, 10,950 lak., gyapjufonással és szövéssel, papirosgyártással, sodronykészítéssel, villamos teleppel, ahol az Aniene vizének erejével a Róma kivilágítására szükséges villamos erőt fejlesztik. Fekvésének szépsége és antik épületmaradványai látogatott hellyé teszik. Újabb épületei közül a legkiválóbb az 1549-ben Estei Hippolit által alapított Este-villa. Antik épületeire nézve l. Tibur. V. ö. Viola, Storia di T. (Róma 1819).

Tivoli-programm

a német birodalmi németkonzervativ pártnak 1892 dec. 8. a berlini Tivoli-teremben elfogadott új programmja, amelyben a szélső konzervativ (Kreuzzeitung) irány győzött a mérsékeltebb áramlat felett és az antisemitizmusnak is engedményeket tettek.

Tivornya

vagy dőzsölés, társas összejövetel, melynek célja szeszes italok élvezete. A görögöknél a T. (symposion) evés után vette kezdetét és a T. vezetésére főnököt (symposiarch) választottak aki büntetéseket is szabott ki. A szimpozion alkalmából tréfás kérdéseket és talányokat is adtak fel, fuvolás és citerás nőket, táncosnőket, szemfényvesztőket, komédiásokat és komédiásnőket szerepeltettek. A rómaiak a görögök mintájára rendezték a T.-kat. Különösen a halotti torok olyan kicsapongásokra vezettek, hogy ezt a régi szokást később külön törvényekkel betiltották. A T. alatt sok libatiót szolgáltattak az isteneknek. Étvágyat gerjesztő ételekt is osztogattak. A törököknél a T.-t vacsora előtt rendezik, pálinkát eleinte higított, később kevésbbé higított állapotban szolgálnk föl. A siita persák bort isznak vacsora után, a T.-kat nyilvános kertekben, sőt temetőkben is rendezik. A régi németek vallási alapon rendezték a T. rendjét; a XV. és XVI. sz.-ban érte el az iszákosság legmagasabb fokát. Újabbi időben különösen a tanulók rendeznek T.-kat, melynek a neve Kommers. Magyarország törtnelmi multjában megemlítendők az Anjouk és Mátyás király fényes udvarain, de a hanyatlás korában a Jagellók alatt tartott lakomák is. A XVII. sz.-ból még ma is fennmaradt magyar bordalok mutatják, hogy akkor is virágoztak a T.-k. A példabeszéd szerint fecerunt magnum áldomás.


Kezdőlap

˙