az ugyanily nevü járás székhelye Tobolszk orosz-szibériai kormányzóságban, a Tjumenka és Tura összefolyásánál, vasút mellett, (1893) 35,108 lak., szőnyegszövéssel, bőr-, gyufagyártással, vasöntéssel, kötélveréssel, jelentékeny tranzitó-forgalommal; 2 folyami kikötővel, amelyekből gőzhajók is indulnak; 13 templommal és többféle iskolával.
falu Kutaisz orosz transzkaukáziai kormányzóságban, a Dzevruli forrása közelében, vasút mellett, 590 lak., szénteleppel, amely évenként közel 1 millió pud szenet szolgáltat.
a tallium (l. o.) kémiai jele.
város Vera-Cruz mexikói államban, a Campeche-öböl egyik lagunájánál, ahol a Papaloaban torkollik, mintegy 10,000 lak.
néptörzs, l. Nahua.
(Tlaszkala), 1. Mexiko legkisebb állama Mexiko, Hidalgo és Puebla közt, 3902 km2 területtel, 147,988 lak. Felszine fensík, amelyen emelkedik a Malincse (Dona Marina) vulkán, É-on és ÉK-en pedig kisebb magaslatok, aminő a Penon de Rosario. A Zahuapan-Atojak az egyedüli jelentékenyebb folyója. Talaja nagyobbára mindenütt termékeny; búza, kukorica a fő termékei. - 2. T., az ugyanily nevü állam fővárosa, 37 km.-nyire Pueblától, az Atojak és vasút mellett, mintegy 7000 lak., vasércbányákkal és kohókkal; nagy főtemplommal, egykori püspöki palotával és Mexikónak alkalmasint legrégibb franciskánus kolostorával; környékén régi épületmaradványokkal. T. volt egyike azon indus államoknak, amelyek Cortezhez csatlakoztak.
(Tlemcen), az ugyanily nevü járás székhelye Oran algériai départemetban, 44 km.-nyire a tengertől, a T. vagyis Vadi-Bend és vasút mellett, termékeny síkság szélén, (1891) 18,722 lak., achát-, ólom- és rézbányával, szőnyeg-, takarószövéssel és élénk kereskedéssel, különösen Marokko felé. A körfalakkal ellátott város nagyobbára elhanyagolt külsejü; egykori nagyságáról csak néhány épület és rom tesz tanuságot. Legjelentékenyebb épületei és rom tesz tanuságot. Legjelentékenyebb épületei a nagy, az Abul-Hasszen-mecset és az Ulad-el-Imam egykori mecset tornya. 1240 körül alapította itt Jagmuraszenben-Zijan a zijanidák hatalmas országát és tudósok és költők gyülekezőhelyévé tette; ekkor 100,000 volt a lakóinak a száma. 1670. Dei-Hasszán feldúlta és 1836. Clausel francia marsal elfoglalta.
Herakles és Astyoche fia, Telephosnak testvére. Argoszban viszályba keveredett saját nagybátyjával Likymniosszal, ezt megölte és Ródus szigetére menekült, ahol Lindosz, Jalisosz és Kameirosz városokat alapította. Azután részt vett a Trója elleni hadjáratban, amig csak Sarpedon meg nem ölte.
az ugyanily nevü galiciai kerületi kapitányság székhelye, vasút mellett, (1890) 4713 lak., cukor- és likörgyárral.
(gör.), valamely összetett szónak, különösen igekötős igének szétválasztása egy közbe iktatott szó által; p. meg - fogod - látni. (Gyakori eset Homeros nyelvében.)