János, a XIII. sz. első felében prenestei választott püspök és apostoli követ, majd a nápolyi királyságban levő Paest püspöke volt. Káplánját Rogeriust megbizásokkal gyakrabban küldte Magyarországba, kieszközölte számára a váradi kanonokságot, sőt 1248. a spalatói érsekséget is. Egykori hálás káplánja az ő számára irta a tatárjárásról szóló hires művét, a Carmen miserabilét. T.-t IV. Orbán pápa 1261. portói püspökké tette.
község Róma olasz tartományban, 12 km.-nyire Civitavecchiától, a Mignone bal partja közelében, 3855 lak., a Frangipaniak régi kastélyának romjaival; környékén vasércet és timsót bányásznak.
egyike Kolumbia 9 departamentójának, Antioquia, Cauca és Cudinamarca közt, 47,500 km2 területtel, amiből 11,400 km2 nincs megmívelve, 353,000 lak., Ibague (18,000 lak.) székhellyel. A Magdolna felső völgyét magában foglaló T.-ban, a Kolumbiai Andokban, a Nevado de T. (5616 m.) működő vulkán a legmagasabb hegy. Termékei a kávé, kukorica, banána és jukka.
török város, l. Monasztir.
pehelytoll, l. Madarak. Igen élénk hazánkban, kivált az ágytollnak használt lúdtollal és a dísztollnak keresett kakastollal való kereskedés. Versenytársaink a finomabb minőségekre Amerika, a közönséges árura nézve Oroszország. Élénk Khina és Japán T.-e is. Tolltermelésünk 20-30,000 q. A tollkivitel értéke volt 1884-ben 5.055,943 frt, 1894-ben 4.469,020 frt. Kivitelünk túlnyomóan Németországba irányul, hova fosztatlan ágytollak és tollszárakban 1894-ben 3,2 millió frt értékü árut vittünk ki. Behozatalunk ez évben összesen 783 q volt 91,878 frt értékben, melyből fosztott ágytollak és pelyhekben Ausztriából behoztunk 56,560 frt, nyers tollakban Szerbiából 18,720 frt értéküt. A T. fő helyei: hazánkban Budapest, Debrecen, Miskolc; Ausztriában Prága.
T., irótoll (réztoll), leginkább középkeménységü cémentacélból készül. A cémentacélt 0,2-0,24 mm. vastag lemezzé hengerlik ki. A további munkába csak akkor fognak, ha a mérőeszközön az acéllemez egynemü vastagságáról meggyőződtek. Vizsgálat után az acéllemezt oly széles szalagokra vagdalják, hogy abból két sor, heggyel egymás felé fordított s a toll síkba kiterített alakjának [ÁBRA] megfelelő idomokat rajzolhatnak ki. Ekkor az anyagveszteség mintegy 25%-ra rúg. A kisajtolt lapocskákat ismét sajtóba fogják, mely a hegyes végét kilyukasztja és két oldalát bemetszi. Ezután a lapokat tokos kemencében, lágyítás céljából, vörös izzásig felmelegítik és felszinébe díszítményeket, a gyár jegyét vagy más effélét sajtolnak. Ezt a műveletet követi a meghajlítás, mely után a tollakat a tokos kemencében újból a vörös izzásig hevítik fel és olajfürdőben megedzik. A tollakra tapadt olajat fürészporral itatják fel, mely után forgódobokban homokkal való tisztítás és ezután a toll hegyének kiköszörülése következik. Az utolsó művelet a kemény acéltollaknak kilágyítása (kékre, sárgára, violaszinüre stb.), a toll hegyének bemetszése és az egész toll befirnászolása v. lakkolása. Manapság az itt leirt műveletek legtöbbjét automatikusan mozgó gépekkel végeztetik.
kakastollal felszerelt hármas rendszerü pisztránghorog.
l. Madarak.
l. Forgó és Sisak.
(lat. a. m. emeltyü), ókori hadi gép, melyet a várvívásban és a várnak védelmében egyaránt használtak és melynek használatára még a középkorban is ráakadhatni. Szerkezetére nézve emlékeztett a gémes kutakra. A veder helyét egy kosár vagy kisebb szekrény foglalta el, amelyben katonák voltak, akiket azután a gémes kutakhoz hasonló nehezékkel a falnak megfelelő magasságra emeltek. A várvédők viszont arra használták azt, hogy függőleges helyzetből óriási súlyu kőtömeget ejtettek az ostromlókra és hadi gépeikre.
(plumosit, heteromorfit), nem egyéb mint jamesonit (l. o.) igen finom hajforma kristályokban, melyek tollra emlékeztető halmazokká csoportosultak. Nálunk szépek találhatók Felső-Bányán.