(ejtsd: -cselli) Evangelista, olasz fizikus, született Piancaldoliban 1608 október 15-én, meghalt Firenzében 1647 október 25-én. Galilei tanítványai közül a legnagyobb. Első oktatását anyai nagybátyjától, Don Jacopo kamalduli szerzetestől nyerte. 1628. Rómába ment, hol Galilei jó barátjának, Castellinek vezetése alatt tanult; a nagy tudományu Castelli 1641. Galileinek segédül ajánlotta. Majd Galileinek nemsokára bekövetkezett halála után a toscanai nagyherceg, a meghalt mester összes hivatalait és méltóságait T.-re ruházta és őt mint matematikust és filozofust Firenzében tartotta. T. legnagyobb felfedezése kétségtelenül a nevéről elnevezett kisérlet (l. Aeromechanika) feltalálása, mellyel a légsúlymérő (l. o.) felfedezése a legszorosabb összefüggésben van. T. optikával is foglalkozott; e téren kivált a mikroszkópok és teleszkópok javítása az érdeme; távcsővei, főkép Németországban, nagyon keresettek voltak. A legnagyobb távcső, melyet készített, Firenzében a fizikai muzeumban van. Munkái közül a következő címüeket említjük: Trattato del moto (Firenze 1641 előtt); Opera geometrica (u. o. 1644); Lezioni accademiche (u. o. 1715, e munkáját a római Accademia della Crusca auspiciumai közt adta ki Bonaventuri T.); Scrittura del T. sopra la bonificazione della Chiana (Raccolta degli autori che trattano del moto dell'acque, T. IV.); Racconto v'alcune proposizioni proposte et passate scambiedolmente tra i matematici di Francia e ma dall' anno 1640 (Fabroni, Vitae Italorum, I. 1778); Epistola ad A. P. de Roberval de trochoide (Anc. Mém., Páris VI.).
l. Aeromechanika.
l. Légüres tér.
norvég folyó, l. Otterelv.
l. Csavarodás; T.-galvanométer (Siemens-Halske), l. Galvanometer; T.-mérleg, l. Coulomb-féle csavaró mérleg; T.-rugalmasság (csavarási rugalmasság), l. Rugalmasság; T. uteri, l. Méhcsavarodás. - T. a geometriában a. m. második görbület. L. Görbület.
(olasz) a. m. törzs, testtörzs, valamely szobor törzse, melynek feje s végtagjai hiányzanak.
Linnard, Ortala gróf, svéd tábornok, szül. Torstenában (Svédország) 1603 aug. 17., megh. Stockholmban 1651 ápr. 7. Mint 15 éves gyermek került Gusztáv Adolf udvarába, kinek oldala mellett kora egyik legjelesebb hadvezérévé képezte ki magát. Gusztáv Adolf németországi hadjáratában mint a svéd testőrség kapitánya vett részt. 1632. Wallenstein nürnbergi táborának ostrománál fogságba esett, de csakhamar kiváltatott. Gusztáv Adolf halála után Weimari Bernát és Banér hadseregében szolgált s Banér halála után 1642. a németországi svéd hadsereg parancsnokává nevezték ki, mely állásban, bár köszvénye miatt széken hordozták serege után, nagy sikereket ért el. 1642 máj. Sziléziába tört, elfoglalta Glogaut és Schweidnitzet; innen Morvaországba nyomult s elfoglalta Olmützöt. Ekkor azonban a túlnyomó császári hadak elől kénytelen volt visszavonulni Szászországba, hol 1642 nov. 2. Breitenfeldnél a Piccolomini és Lipót főherceg által vezetett császári hadsereg fölött fényes diadalt aratott. E diadal megnyitotta előtte Lipcse kapuit, ahonnan azután az Odera melletti Frankfurtba sietett, hol csapatait szaporította s erősbítette. Követei által már ebben az időben is I. Rákóczi György erdélyi fejedelemhez fordult, kivel szövetkezni szeretett volna. Az volt a terv, hogy T. Morvaországba indul és Szempc v. Trencsén táján egyesül majd Rákóczi csapataival. T. el is indult Morvaországba és Olmützöt hatalmába kerítette; az egyesülésből azonban semmi sem lett. Az aggodalmas Rákóczi ugyanis egyre halogatta elindulását, T. pedig 1643 dec. azt a hirt kapta, hogy a svédek diadalára féltékeny Dánia hadat izent Svédországnak. Erre bámulandó sebességgel Holsteinben termett, melyet Jütlanddal együtt a dánoktól elragadt. A dánok legyőzése után pedig ugyanily gyorsasággal megint Ausztriába sietett és Jankau mellett 1645 márc. 6. a császáriakat újra fényesen legyőzte. Erre a morva-magyar határra vonult és Rákóczira várakozott. Ez ugyan a Croissy francia követtel Munkácson kötött szövetség értelmében már közelgett, de nem kapván a jankaui diadalról hiteles értesítést, nem lépte át a határt. T. akkor magában járta be Morvaországot és Alsó-Ausztriát egészen Bécsig, melynek Duna-hídját felégette. Hogy pedig Morva ország birtokát véglegesen biztosítsa, Brünnt és fellegvárát, a Spielberget kezdé ostromolni. Ekkor már Rákóczi György és hada is megérkezett és most kétszeres erővel folyt az ostrom. De a várőrség és a polgárság derekasan ellentállott, a táborban pestis dühöngött és elvégre Rákóczi György (a császári követ által megvesztegetett nagyvezir parancsára) az ostrommal felhagyni, visszavonulni és a császárral fegyverszünetet kötni volt kénytelen. T. rettenetesen boszankodott szövetségesének eltávozásán, de azt meg nem akadályozhatta. Nemsokára maga is felhagyott az ostrommal és Csehországba nyomult vissza. E hadjárat után mindinkább súlyosbodó betegsége miatt letette a fővezérletet. Fényes érdemeiért Krisztina királyné Ortala gróffá nevezte ki.
kerek és lapos, tálalaku sütemény, melyet anyaga szerint dió-, mogyoró-, piskóta-, csokoládé-, hab- stb. T.-nak neveznek. A T. többnyire valami sima és száradó öntelékkel nyer fényt és tükröt, azonfelül cukorban főtt gyümölccsel és cukorvirággal díszítik.
(új-lat.), a fej állásának ama kóros alakja, midőn az egyik váll felé hajlítva kissé előrefordulva áll az ellenkező oldal felé. Oka igen sokszor görcs, mely a fejbiccentő izmot éri (m. sternocleidomastoideus) s vagy néhány percig tartó (T. spartica) s a fejet rángatja (Salaam-görcsök), vagy tartós lehet (tonicus) s akkor a fej állása is állandó. Lehet azonban a T. oka a fejbiccentő izom tartós rövidsége is v. veleszületve vagy hegesedés következtében s ilyenkor a fej ezen kórosan elfordult állásban rögzítve marad. A görcsös T. ellen a közönséges görcsellenes szereket (villamozás, bódító szerek, bromvegyületek stb.) sikeresen szokták alkalmazni. Az izomrövidülésből eredő T. ellen azonban csakis sebészeti operációval lehet sikerhez jutni. Az operáció abban áll, hogy a fejbiccentő izomnak ínát a kulcscsont közelében átmetszik (l. Ínmetszés) s azután a fejet ortopedikus kezeléssel és kötésekkel rendes állásába visszatereltetik. A T. más neve: Caput opstipum.
egyike a nyugatindiai brit Virginia-szigeteknek, a Virgen-Gorda mellett, amelytől a Drake-szoros választja el, 64 km2 területtel. Legmagasabb pontja a Sage Mountain (540 m.). Fő termékei az ananász és cukornád. Főhelye Road Town a DK-i parton, ahol a zátonyoktól körülfogott, csendes vizü, Virgin's Causeway nevü tengerrész terül el.