Brieger által először használt kifejezés az állati és növényi szervezet elhalása után azokban keletkezett alkaloidszerü, mérgező vegyületekre. A T. tehát megfelelnek a Selmi által használt ptomainok vagy helyesebben ptomatinnak. Ilyen T.-ok a baktériumtenyészetekből is nyerhetők, azonban még igen távol állunk attól, hogy azoknak kémiai pontos jellemzését adjuk vagy kórtani jelentőségüket a maga valóságában fölismerjük. A T. közé sorozzák ez idő szerint a következő mérges ptomainokat: kadaverin, putreszcin, neurin, kolin, gadinin, hullamuszkarin, tirotoxin, mitilotoxin, tifotoxin, metilguanidin, tetanin, tetanotoxin, szpaszmotoxin, antracin stb.
l. Féskükopoltyúsok.
Liverpool déli külvárosa, (1881) 10,368, (1891) 21,046 lak.
Toynbee Arnold (megh. 1884.) angol filantrop pénzén 1885. alapított jótékony intézet Londonban (Whitechapel városrészben), mely kórházat, muzeumot, könyvtárat, képtárt és műhelyeket foglal magában, még pedig első sorban munkások számára, akik az esti órákban ingyenoktatásban is részesülnek.
l. Jesil-Irmak.
(növ., basis plantae), meglehetős határozatlan fogalom. A leiró növénytanban a gyökeret is értik alatta, vagy a szár legalsó részét, gyakran a szíkalját (caudex intermedius v. hypocotyleus); de szabatosabban meghatározva a tő az a része a száras növénynek, ahol az a földből épen kiér, alatt a gyökér, felfelé pedig a szár vagy törzs emelkedik, tehát tő a földbeli és légbeli rész határa. - Tő a nyelvtanban, l. Szótő.
l. Pleomorfizmus és Polimorfizmus.
(növ.), l. Poliembrionia.
v. csak többes, a nyelvtanban az igéknek s névszóknak azon alakja, midőn nem egy, hanem több dolog vagy személy van az illető beszédrész által kifejezve; l. Szóegyeztetés.
vagy sokfalkásak (növ.), l. Himek és Polyadelphia.