Tömegesítő rag

igy nevezték régibb magyar nyelvtanaink a -stul, -stül ragot, p. családostul, tövestül.

Tömeges kőzet

l. Kőzet.

Tömegközéppont

l. Súlypont.

Tömegnövekedés

l. Fa (VI. köt. 621. old.).

Tömegszakozás

l. Szakozási módok.

Tömeguralom

l. Monárkia.

Tömegvonzás

l. Gravitáció.

Tömítő szelence

vagy fojtó szelence. A gépészetben gyakori eset az, midőn több különböző nyomás alatt álló edényen ide-oda mozgó vagy forgó rúd számára készített lyukat nem gondosan készítjük, ugy hogy az a rudat szorosan körülzárja, akkor a nagyobb nyomás alatt álló edényből az ömlős test átömlik a vele szomszédos edénybe, illetőleg a szabadba. Hosszabb ideig használt szerkezeteken és ott, hol az átáramlást meg kell akadályozni, az edény fémfalába fúrt lyukat a mozgó rúd sohasem képes tartósan tömíteni, mert a lyuk rövid időn annyira kikopik, hogy a kivánt tömörséget nem képes megtartani. Ezért ilyen esetekben a rudat az átnyuló helyen rugalmas anyaggal bélelt bővebb szelencével fogják körül, melyben a rugalmas anyagot szorító vagy tömő hüvely segítségével erősen a rúdhoz szorítják. Ezeket a szerkezeteket T.-nek nevezik s a célnak megfelelően igen sokféle alakban készítik. A T. főbb részei: az alapgyűrü, a szelence, a fojtó anyag és a tömítő hüvely. A fojtó v. tömő anyag gyanánt faggyuba vagy más zsiradékba áztatott kendert, bőrt, kaucsukot v. külön e célra zsiradékkal és rizsporral preparált homokszerü anyagot és végre rugalmas fémgyűrüket használnak.

Tömjén

(olibanum), az északkeleti Afrikában és délnyugati Ázsiában termő Boswellia-fák megkeményedett tejleve. Halvány sárga, néha vöröses, merev, felszine lisztes, szaga gyöngén balzsamos, íze zamatos, kissé kesernyés, hevítve kellemes illatot terjeszt, 4,5-7% illanó olaj van benne. Füstölő szerül használják. L. Füstölő és Incensatio.

Tömjénfa

(növ., Boswellia Roxb.), a tropikus északi Afrika, Arábia és Kelet-India szabadon termő fája (13 faj). Páratlanul szárnyalt levelén átellenes, épszélü vagy gyengén fürészes-csipkés levélkéi vannak; virága hosszu fürtben, bokrétában álló, apró, zöldes-fehér, ötöstagu. 10 himje és magános belső magrejtője mirigykarikán áll; emez hárommagvu csontterméssé érik. A fából kicsipázó és megszáradó nedv a tömjén (l. o.). Kereskedésben gömbölyü vagy hosszukás, mintegy beporozott szemei ismeretesek; széttörve szintelenek s átlátszók, vagy sárga-pirosak. Legtöbbjét a gyakori egyházi T. (B. Carterii Birdwood) fájáról ős-idők óta szedik, mely az Adeni-öböl mellékén 4-5 m.-es fa. Molyhos levélzete, fehér szirmu virága és visszásan tojásdad gyümölcse a többi, szintén ugyanazon hasznu, bár ritkább T.-fajtól jól megkülönbözteti (B. serrata Col., B. papyrifera Rich., B. frereana Birdw., B. thurifera Col., B. neglecta Moore stb.).


Kezdőlap

˙