Történelmi érv

l. Isten.

Történelmi festészet

a festészet főbb fajainak egyike, mely tárgyai szerint vallásos vagy világi s történelmi eseményeket ábrázol, még pedig olyképen, hogy alakjait valamely történelmi eszme képviselőiként fogja föl s azért az esetleges és jelentéktelen sajátságoktól menten, könnyen érthető cselekményben tünteti föl azokat.

Történelmi képcsarnok

művészeti muzeum, melynek művei gyüjtésénél nem a képek és szobrok művészi becse a vezérlő szempont, hanem a művészi alkotások tárgya, mely a történelem körébe vág. E képek kimagaslóbb történelmi eseményeket, történelmi nevezetességü tájakat vagy személyeket ábrázolnak s elhelyezésüknél ismét nem a műtörténelmi szempont érvényesül, nem iskolák, mesterek szerint csoportosítják e művészi alkotásokat, hanem tárgyaik kronologiai sorrendje szerint. A T. legegyszerübb neme a családi képtár, mely eredetileg főúri családok őseinek várkastályok lovagtermében fölfüggesztett arcképeiből állott. Magyarországon a nemzeti T. magvát a nemzeti muzeum merőben történelmi érdekü művei teszik, melyeket onnan kiválogattak s ideiglenesen a budapesti királyi várbazár helyiségeiben helyeztek el. Innen a lassan gyarapodó gyüjtemény az 1885-iki országos kiállítás városligeti műcsarnokába került, melyből azonban alig két év mulva, az ezredéves kiállítás miatt újból kiköltöztették s most már valószinüleg csak a tervezett szépművészeti muzum megnyitása után lesz a közönségnek hozzáférhető. A magyar T. még fölötte hézagos, túlnyomó részben arcképekből áll, melyek egy része, a legrégiebbek a XVI-XVII. sz.-ból valók s többé-kevésbbé jelentős történelmi személyeket ábrázolnak. Elég teljes Habsburgházbeli királyaink arcképsorozata; ismét hézagosan képviselvék irodalmunk, művészetünk s közéletünk többnyire a jelen század első felében élt jelesei. Régi városaink egykoru metszetei, látóképei, néhány csatakép, síremlékek gipszmásolatai láthatók még itt. V. ö. Pulszky Károly, A magyar történelmi arcképcsarnok tárgymutatója (Budapest 1894).

Történelmi táblázatok

l. Genealogia.

Történelmi tár

l. Magyar történelmi tár.

Történelmi társulat

l. Magyar történelmi társulat.

Történelmi emlékek

l. Magyar történelmi emlékek.

Történeti jelképes ábrázolás

a történelmi festészet és szobrászat egyik neme, mely történelmi alakokkal valamely eszmét fejez ki. Az ilyen ábrázolás céljának eléréséhez szabadon választja a legjellemzőbb alakokat; csakis ez vezérli, tekintet nélkül a történeti hűségre; különböző időben és különböző helyen élt személyeket egyesít valamely cselekvény körébe. Ilyen ábrázolások Ráfael vatikáni falfestményei, jelesül az Athéni iskola, a Disputa stb. A művészeti hatás kedvéért néha allegoriai alakok is csatlakoznak a történeti alakokhoz. Ilyenek Rubens óriási terjedelmü festményei, melyek Medici Mária, IV. Henrik francia király özvegye életének nevezetesebb jeleneteit ábrázolják az antik mitosz jelképes alakjaival összefűzött kompoziciókban. A Palais du Luxembourg termeinek a díszítésére szánt e festmények, melyeket most a párisi Louvreban őriznek, magában véve jelentéktelen tárgyuak. A T. szellemében való feldolgozásukkal azonban Rubens e műveivel impozáns dekorativ és monumentális hatást ért el, holott a nélkül művei legföljebb az arc- vagy életkép szinvonalán állnának. A magyar művészetben a T. legkiválóbb mestere Zichy Mihály; legjobb műve e nemben: Erzsébet királyné Deák Ferenc ravatalánál a nemzeti muzeumban, továbbá az aradi vértanuk albumában levő rajzai.

Történeti mult

l. Félmult.

Történeti nyelvtan

l. Nyelvtörténet.


Kezdőlap

˙