1. Csikós-T., község, l. o. - 2. Rác-T., kisközség Baranya vármegye mohácsi járásában, (1891) 1286 német és szerb lak., postahivatallal és postatakarékpénztárral.
(bátmonostori) -család, Becsey Imrétől (l. o.) származott le. Névadója I. T. 1344-53. években királyi főajtónálló, pilisi főispán és visegrádi várnagy vala. Atyja nyomdokain haladva, tömérdek jószágot szerzett össze, főként Bodrog és Baranya vármegyékben. T.-nek László nevü származó unokája, II. László 1409. a király megbizásából Rácországban járt, 1411. a Lengyelországgal kötött fegyverszünet létrehozásán fáradoz. 1415. a bosnyákok és törökök ellen vívott szerencsétlen doboji ütközetben esett el. III. László II. László fia, 1426. a királyt erdélyi táborozásában kisérte, 1427. Belgrád várának kapitánya volt, 1431. a királyt Német- és Olaszországba kisérte, 1435. hadi szereket szállított Belgrád várába, 1438. királyi kincstartó volt. V. ö. Zichy-család okmt. (I-VIII. köt.).
(Tyius), nagyközség Alsó-Fehér vármegye nagyenyedi járásában, (1891) 2448 oláh és magyar lak., posta- és táviróhivatallal. T. jelentékeny vasúti csomópont, ahol a m. kir. államvasutak budapest-predeáli vonalából a piski-aradi vonal kiágazik.
vagy tövisk (növ., Spinae), a növény kemény, hegyes s hegyén szúrós képlete; mindenkor a szár vagy levél vagy egyes részének átalakulásából, elsatnyulás folytán származik. Van e szerint1: ág-T. vagy ágeredetü T., ha az ág átalakulásából támadt, mint a kökényé vagy a lepényfáé; 2. levél-T. (l. o.). Az ág-T. több növénycsalád, p. az almafélék majdnem minden faján, kivált sovány földben, képződhetik. A T.-sel össze nem tévesztendő a tüske (l. o.), mely szintén kemény, szúrós, gyakran görbült. - T.-nek nevezik azt a kúpos vagy hengeres acélszerszámot, mellyel a fémek felszinébe vágott lyukat kitágítják; használják csövek v. más üreges testek készítésére is.
(növ.), l. Lepényfa.
hazánk egyes vidékén (p. Erdély) a sün (l. o.) népies neve; mint botanikai műszót l. Békabuzogány.
l. Hát.
(növ.), l. Bajuszfű.
v. bogács-rend (l. Rendjelek melléklet).
(növ.), l. Kerek répa.