l. Futóárok.
(lat. Turenum), kikötőváros és érseki székhely Bari delle Puglie olasz tartományban, az Adriai-tenger partján, vasút mellett, (1881) 25,647 lak., akik élénk kereskedést űznek olivaolajjal, gabonával, mandulával, fügével és kitünő borral (Moscato di T.). 1100-ban épített magasan fekvő székesegyházát Barisano által készített művészi bronzajtók díszítik. Egyéb jelentősebb épületei: az Ognissanti-templom román reliefekkel, a szép Sta Maria Immaculata templom és a régi erőssége, most börtön. A régi vársáncok helyén szép ültetvények és a tengerparton egy nyilvános kertje (Villa) van. T. eredetileg a peucatii városa volt Apuliában. 1073. a normannok foglalták el a bizánciaktól; a keresztény hadjáratok idejében virágzó kereskedőváros volt. 1134-ben II. Roger feldúlta, dea Kelettel folytatott kereskedelme csakhamar ismét virágzóvá tette.
(Tranquebar, Taranganbadi), kikötőváros a Koromandel-parton, Madrasz brit-indiai presidency Tandsur nevü kerületében, a Kaveri-torkolat egyik ágánál, 6190 lak., tengeri kikötővel, sófőzéssel; 1708. alapított lutheránus hittérítő-intézettel. 1624. dán birtokká lett. 1845-ben Szerampurral együtt az angolok fél millió frankért megvették. Danneborg egykori vára most börtönül szolgál.
(Tranovsky) György, cseh-tót iró, szül. 1591., megh. 1637. Ág. ev. lelkész Prágában, Bilskben (Lengyelországban) s Liptó-Szt.-Miklóson. Ő adta ki az első cseh-tót ág. ev. énekes könyvet e cím alatt: Cythara Sanctorum (Lőcse 1635), 400 énekkel, melyeket német és lengyel nyelvből fordított s részben maga is szerzett. Ez énekes könyv máig 70-nél több kiadást ért s ma 1000-nél több éneket tartalmaz. Ő fordította csehre Luther Confessióját is (Olmütz 1635).
(lat.) a. m. nyugodt, higgadt, csendes; tranquillitas, nyugalom, szélcsend.
(lat.) a. m. túl; földrajzi neveknél ellentétben van vele a cis (a. m. innen).
(lat.) a. m. tárgyalás, egyezség, megegyezés; a jogban: peregyezség.
(ang., ejtsd: trenzeksensz) a. m. tárgyalások, Angliában a tudós társaságok időközi közleményei.
(lat.) a. m. túl a havason növő, bizonyos növény mellékneve, p. Centaurea Transalpina Schl. Ellentéte a cisalpinus, azaz a havason innen termő.
(lat.), filozofiai és matematikai műszó. A filozofiában jelenti Kant óta ami a tapasztalatnak, illetőleg a megismerésnek határait túllépi, igy az egész régi dogmatikai filozofia, ettől megkülönbözetetendő azonban a transcendentalis (l. o.). Ebből új-latin műszó transzcendencia, ellentéte az immanenciának, ami valamin kivül van, nevezetesen istennek az a felfogása, mely elkülöníti a világtól és kivüle és föléje helyezi, mig a panteizmus isten immanenciáját a világban tanítja. - T. a matematikában az algebrainak ellentéte. T. szám, függvény, egyenlet, görbe vonal, felület, l. az illető címszók alatt.