v. tripang (állat), főleg a Holothuria atra Jäg, H. edulis Less. és a Mülleria lecanora Jäg nevü tengeri ugorkákból álló kereskedelmi cikk.
Le- (ejtsd: trepór), kikötőváros Seine-Inférieure francia départementban, a Bresle-torkolat bal partján, a La Manchenál, vasút mellett, (1891) 4570 lak., halászattal, kereskedelmi kikötővel (1889. érkezett 235 hajó, 52,475 t.); igen látogatott tengeri fürdővel, elefántcsontkereskedéssel, a XVI. sz.-ból való, szt. Jakabról elnevezett templommal. V. ö. Moisand, Guide dans le T. et ses environs (Páris 1880).
1. T. an der Rega, város Stettin porosz kerületben, a Rega és vasút mellett, (1890) 6258 lak., gazdasági gép-, sörgyárral, malmokkal és tőzegbányászattal. - 2. T. an der Tollense, város Stettin porosz kerületben, a Tollense és vasút mellett, (1890) 4149 lak., gép- és sörgyárral, jelentékeny gabonakereskedéssel; egykori erődítményeinek maradványaival. - 3. T. bei Berlin, község Potsdam porosz kerületben, Berlintől DK-re, a Spree bal partján, (1890) 1780 lak., anilin- és elektrotechnikai gyárral, számos nyaralóval. 1896-ban a Berlin város tulajdonát tevő parkban volt a berlini iparkiállítás.
l. Luganói tó.
(lat.) a. m. hárman alkotják a társaságot; Neratius Priscus jogtudósnak (Kr. u. 100 körül) tulajdonítják.
(franc., ejtsd: trezór) a. m. kincs, kincstár, pénzes szekrény.
vagy triumviri (lat.), több (háromtagu) testületnek neve az ókori Rómában. Kiemelendők: T.-capitales, a Lex Papiria által (Kr. e. 289.) szervezett testület, melynek tagjait a tribusok szerint való comitiákon választották; feladatuk volt a börtönben végrehajtandó halálbüntetések végrehajtása a lictor, esetleg carnifex útján; a börtönök felügyelete, az előnyomozás és a császárok korában a kitiltott könyvek elégetése. Rabszolgák és idegenek felett, kiket tetten értek, maguk is biráskodhattak. Végre őrködtek Róma közbiztonsága felett, sőt a tűzőrség is nekik jutott (azért nevök néha T. nocturni). Monetales aeri argento auro flando feriundo, az érmészet állami felügyelői, akik nemcsak a pénz veréséről gondoskodtak, de az új pénzeket ellenőrizték is. A köztársaság idején működtek, Augustus alatt eltünnek és csak nagy későn lépnek fel újra, mint procuratores v. praetores monetae.
Menyhárt, botanikus, szül. Voorschotenben (Lejda mellett) 1851 dec. 26. Lejdában a természettudományokat tanulta, 1873. doktorrá avattákák, azután ugyanezen főiskolában a botanika tanszéke mellett asszisztens lett, 1880. pedig Jáva szigetén a buitenzorgi botanikus kert igazgatója. nevezetesebb munkái: Le méristeme primitif de la racine dans les Monocotyledones (Lejda 1876); Les organes de la végétation du Selaginella Martensii (u. o. 1877); Recherches sur le rôle du noyau dans la division des cellules végétales (Amsterdam 1878).
város Zwickau szász kerületi kapitányságban, a Weisse Elster és vasút mellett, (1890) 6492 lak., szövőiparral, kötél- és szíjgyártással, homokkő- és tőzegbányával, két kastéllyal.
város Potsdam porosz kerületben, a Nieplitz és vasút mellett, (1890) 4909 lak., tégla- és papirosgyártással.