l. Spodumen.
(triphenylcarbinol), az aldehidek csoportjába tartozó aromás vegyület, mely a trifenilmetánból képződik krómsavval való oxidáció útján. Szintelen, hexagonális kristályokból áll; op. 159°, fp. 360° fölött. Éterben, alkoholban és benzolban könnyen oldódik.
(triphenylmethan), szénhidrogénvegyület. Ugy készítik, hogy benzolt, kloroformot és aluminiumkloriot fordított hűtővel összekötött retortában huzamosabb ideig melegítenek és a kapott terméket szaggatott lepárlással megtisztítják. A T. forró borszeszből fénylő, szintelen lemezkékben vagy tűkben kristályosodik; op. 92,5°, fp. körülbelül 360°; éterben, benzolban és forró borszeszben oldódik. A T.-nak számos származéka ismeretes, ezek közül egyesek, az u. n. T.-festékek festékül használtatnak.
(triphenylrosanilin, bleu de Lyon, bleu de Paris), mesterséges festék, amelyet ugy készítenek, hogy rozanilint anilinnal és igen kevés ecetsavval vagy benzoesavval melegítenek. Festék gyanánt tulajdonképen a T.-nak sósavas, ecetsavas és kénsavas sóját használják. Rézfényü kristályos por, mely vizben nem, de borszeszben oldódik (ezért németül «Spiritusblau»).
v. trufola (olasz, növ.), l. Gímgomba.
(lat.), lóhere (l. o.), továbbá a hármas lóherelevél (díszítéseknél), különösen a csúcsíves építészet alkalmazta ablakokon; átvitt, gyakran gúnyos értelemmel valamely három tagból álló társaság vagy cimboraság. L. még Vidrafű.
(lat.), román és csúcsíves templomok oszlopsorainak alsó ívezetei fölött és az ablak alatt létesített arkád, mely vagy csak a fal élénkítésére szolgál (és ekkor u. n. vakarkád is lehet, t. i. az oszlopkörök be vannak falazva), v. pedig egy mögötte futó keskeny folyosónak nyilása, amely folyosó e szerint emporiumszerüleg nyilik a templom középső hajójára (l. az ábrát). A T.-nak rendszerint hármas arkádja van (innen a neve is), lehet azonban kettős vagy négyes is.
[ÁBRA] Triforium.
(lat.), hármas fogatu római kocsi. Ilyen a budapesti kuriaépületen Sennyei Károly szép szoborműve.
(lat.) a. m. hármaztatás; a népmesék azon világszerte elterjedt alkati sajátsága, hogy a hármas számnak feltünő szerepe van bennük, amennyiben a mesehős többnyire három fiu (v. leány) közül a legifjabb; rendesen három kisérője vagy társa segítségével él meg három főbb kalandot, áll meg három próbát stb.
(lat.), hármas mazgat, l. Ikrek.