(ejtsd: trömböll) county Ohio amerikai államban, 1630 km2 területtel, 42,375 lak., Waren székhellyel.
(franc., ejtsd: trümű) a. m. 1. két ablak közötti falpillér; 2. ilyen pillér elé helyezett, szekrényalaku keretben levő tükör.
(lat.) a. m. törzsök, derék.
(ang., ejtsd: trönk lájnsz, a. m. törzsvonalak), annak a vasúthálózatnak a neve, amely a maga fő vonalaival az É.-amerikai Egyesült-Államok fontos forgalmi csomópontjait köti össze. Különösen az Atlanti-oceán kikötői és a nagy tavak környéke közötti öt nagy vasutat nevezik igy, nevezetesen: 1. a New-York-Erie; 2. a Baltimore- Ohio; 3. a pennsylvaniai; 4. a kanadai trunk; 5. a New-York-Hudson vasútvonalakat. Ezek a vasutak mind magánvállalatok tulajdonai és a 70-es évek elején s később a 80-as években is heves tarifaháborut folytattak egymással; 1885. egyesültek s a közbeneső kisebb vonalrészeket is magukhoz vonva Trunk Line Association néven trustöt alkotnak s közös, illetőleg lényeges pontjaikban megegyező tarifákat alkalmaznak. Vonalaik hossza 80,000 km. s körülbelül 11,000 állomásuk van.
Cornwallis angol grófság legfontosabb városa és anglikán püspök székhelye, 33 km.-nyire Bodmintól, az Allen és Kenwyn összefolyásánál, vasút mellett, (1891) 10,620 lak., papirosmalmokkal, vasöntéssel, porcellángyárral, jelentékeny ón- és rézkereskedéssel, muzeummal és bányásziskolával.
(ang., ejtsd: tröszt, a. m. bizalom), azonos vagy rokon iparágak vállalatainak olyan szerződéses egyesülése, mely tagjainak gazdasági tőkéjét teljhatalmu bizalmi választmány kezébe adja, hogy valamely piacon a tagok gyártmányainak árát a verseny kizárásával állapíthassa meg. Hazája az északamerikai Egyesült-Államok; mivel azonban csak Nyugat-Virginia engedi meg azt, hogy egyik részvénytársaság a másiknak részvényeit megvásárolhassa: azért a T.-ök bárhol alakuljanak is meg, mindig Virginiában jegyeztetik be magukat. Titkos egyesülések ezek s rendesen idegen nevek alá rejtőznek, igy company, exchange, association, syndicat stb. néven szerepelnek. Tagjai csak részvénytársasági formában gazdálkodó, teljesen elvont jogi személyek lehetnek, akik az egyéni cselekvési szabadságról teljesen lemondva, mindenben alárendelik gazdálkodásukat a bizalmi választmánynak. A részvénytársaságok részvényei néha tényleg, néha pedig jogilag is a T.-re ruháztatik át s az együttes birtoklás alapján a jogok élvezete is együttes. Nem ritka eset az, hogy a T. olyan részvénytársaságok papirosait is összevásárolja, amelyek nem tartoznak tagjai közé, sőt talán éppen versenytársai a T. tagjainak; ily módon egy társasággá egyesítik a vállalatok többségét s korlátlan uralmat biztosítanak a maguk számára. Az egyesítés által a termelési és az értékesítési viszonyok egyaránt ki vannak vonva a verseny alól s igy valóságos monopolisztikus helyzetük van a T.-beli tagoknak. A kooperációnak ez a formája sokkal tökéletesebb mint akár a kartel, akár a ring; hatása is nagyobb és veszélyesebb ezekénél. V. ö. Kohn D., A trust (Nemzetgazd. Szemle, 1891).
L. (állat), l. Pisztráng.
l. Trujillo.
(Mährisch-T., csehül: Moravska Trebová), az ugyanily nevü morva kerületi kapitányság székhelye, 63 km.-nyire Brünntől, vasút mellett, (1890) 7417 lak, mekanikai pamutszövéssel, kelmefestőkkel, selyemárukészítéssel; a Liechtenstein hercegek kastélyával. V. ö. Fritscher, Gedenkbuch d. Stadt Mährisch-T. (Prága 1868).
Miklós, német származásu angol könyvkereskedő, szül. Heidelbergában 1817 jun. 12-én, megh. Londonban 1884 márc. 30. Németország több helyén, majd Londonban képezte ki magát könyvkereskedőnek. 1852. saját üzletet nyitott Londonban, eleinte Delf Tamással, azután Nutt Dáviddal, 1866. saját számlájára. Érdemeket szerzett az amerikai irodalom bevitele tekintetében, közzétette a Bibliographical Guide to American Literature-t (London 1855, 2. kiadás 1859); azután összeköttetéseit kiterjesztette Indiára, Nyugat- és Kelet-Ázsiára, Afrikára, Dél-Amerikára, végre a világnak minden irodalmilag jelentékeny helyére. 1865-ben alapította a Trübner's American, European and Oriental Literary Record-ot, mely halála után 1891 áprilisig jelent meg. Kiadásában 1430 mű jelent meg; leginkább volt képviselve: a nyelvészet, keleti filologia, régiségtan és filozofia, ezek közül az Oriental Series T.-től, amelyekhez a világ legjelentékenyebb orientálistái hozzájárultak. Feuerbach, Fichte, Lange Frigyes Albert, Schopenhauer műveinek fordításai nála jelentek meg, továbbá 70 mű orosz nyelven, azok közt művek Hercentől. Halála után T. H. Ede és Duffing F. folytatták az üzletet, míg az 1889. a Kegan Pál, Trench, Trübner et Comp., Limited cégbe olvadt. - T. Károly, strassburgi könyvkiadó, az előbbinek unokaöccse, szül. Heidelbergában 1846 jan. 6. Kiadásában képviselve van különösen a nyelvészet, irodalomtörténet, történelem, iratok Elzász-Lotaiáról, a germán és keleti filologia. Kiadta Die indogermanischen Forschungen (1891 s köv.) és Minerva, Jahrbuch der gelehrten Welt (1891 s köv.) címü folyóiratokat.