(thulium), kevéssé tanulmányozott kémiai elem, amelynek létezéséhez is sok kétség férhet.
értékpapirosok kibocsátásánál az az eset, amidőn az aláirási felhivás alapján az aláirók nagyobb mennyiségü papiros átvételére kötelezik magukat, mint amennyit a kibocsátók rendelkezésükre bocsáthatnak. T. esetében az aláirások egy részét a kibocsátók rendelkezésükre bocsáthatnak. T. esetében az aláirások egy részét a kibocsátók kénytelenek visszautasítani; az ilyen eljárásnál követendő elvekre nézve nincsenek kötelező szabályok s a kibocsátók tetszésük szerint járthatnak el, kivéve azt az esetet, hogyha az aláirási felhivásban a redukció módja is meg volt állapítva, amikor azután a kibocsátók ennek megtartására még per útján is kényszeríthetők.
nagyközség Bihar vármegye nagyszalontai j.-ban, (1891) 2737 oláh lakossal.
(ejtsd: töllemor), King's County ir grófság fővárosa, 93 km.-nyire Dublintől, vasút mellett, (1891) 4522 lak., dohány-, bőrgyártásal és szeszégetéssel.
(ejtsd: tüll), az ugyanily nevü járásnak és Correze francia départementnak, azelőtt Alsó-Limousinnak fővárosa, püspöki székhelye a Corleze festői völgyében, vasút mellett, (1891) 18,965 lakossal, állami fegyvergyárral, amely a souillaci és laguennei fiókjaival együtt évenkint 70,000 puskát képes készíteni, vasművekkel, papiros- és illatszergyártással; többféle iskolán kívűl 1878. alapított tudományos és irodalmi iskolával, 5000 kötetből álló könyvtárral és muzeummal; régies külsejü házakkal, szt. Mártonról elnevezett XII. századbeli székesegyházzal, amelynek csak a gót toronnyal ellátott hajója maradt fenn. T. az antik Tutela Lemovicum T.-től 4,5 km.-re északra fekszik Naves falu (2350 lak.), melynek határában régi római város romjai (Arenes de Tintignac), különösen egy szinházé vannak. V. ö. Bonnelye, Hist. de T. et du Bas-Limousin (1850).
l. Bobbinet.
Cicero (l. o.) leánya.
(ejtsd: tülen, város Isere francia départementban, 20 km.-nyire Saint-Marcellintől, a Fure és vasút mellett, (1891) 4701 lak., takarókészítéssel, olajprésekkel, gőzfürészekkel; Chougnes nevü fürdővel és ásványvizforrással.
római király, l. Servius Tullius.
(Tuln), az ugyanily nevü alsóausztriai kerületi kapitányság székhelye, a Duna jobb partján, a róla nevezett termékeny medencében, vasút mellett, (1890) 2782 lak., szép plébániatemplommal, virágzó káposztatermeléssel. T. a rómaiak idejében Comagenae néven egy dunai kis hajóhadnak volt állomása; a karolingiak idejében itt alktak az Ostmark őrgrófjai. A Niebelungenlied szerint itt foglalta Etzel Kriemhildát. 1485. Hunyadi Mátyás királyunk seregei foglalták el T.-t, mely 1491-ig maradt a magyarok hatalmában. Környékén gyült össze 1683. a lengyel német had, amely Bécs felmentésére sietett. V. ö. Kerschbaumer, Geschichte d. Stadt T. (Bécs 1874).