Tulu nyelv

a keletindiai dravida nyelvek egyike (l. o.), Mangalur környékén 30,000 ember beszéli. V. ö. Briget, Grammar of the Tulu language (Mangalur 1872).

Túlvilág

Minthogy a néprajzi tudomány nem ismer oly népet, legyen az bár a művelődés még oly alacsony fokán, amelynek valamiféle képzete a halál után való létről ne lenne, ebből a képzetből önként következik a T.-ról szóló hiedelem általános elterjedtsége. Csakhogy e hiedelem még korántsem foglaja magában mindenütt a halál után való bűnhődés és jutalmazás olyanféle elképzelését, aminővel rendesen csak fejlettebb vallási és egyáltalán magasb foku társadalmi életü népeknél találkozunk. A T.-ról való hiedelmek szoros összefüggést mutatnak a halál utáni létről táplált felfogással és számos népnél egyéb megbizható adatok híján csak a temetkezési szokások és szertartások (l. Temetkezés) egyes jellemző részleteiből lehet rájok következtetni. Tengerparti és szigetlakó népeknél, amelyeket előbbutóbb a hajózás mind nagyobb távolságokba csábító mesterségére kapatott rá földrajzi helyzetük, a T.-ot valami tengerentúli messze vidékére képzelik hitregéikben, mint p. a régi görögöknek Hesiodosnál feljegyzett mitosza. A későkori zsidó és a keresztény tanítás szerint a T. egy földfölötti (égi) és egy alvilági (többnyire a föld mélyébe képzelt) részből: mennyországból és pokolból áll. L. még Alvilág és Holtak tisztelete.

Túlzás

l. Nagyítás.

Tum

egyiptomi istenség, a napistennek egyik formája, mely alakjában különösen Heliopoliszban tisztelték. Férfialakban ábrázolták, fején a jellemzetes Psent-süveggel (l. Osiris isten képén), jobbjában keresztalaku lecsüngő amuléttal, baljában egy alul villaszerü, felül sarlóra emlékeztető eszközzel.

Tumaco

(ejtsd: -áko), kikötőváros Kolumbia Cauca nevü departamentójában, a Nagy-oceán egy partmelléki szigetén, 2640 lak., 1890. több mint 1 millió frank értékü áruforgalommal. A kikötő a Patia és Mira deltái közt van.

Tumba

l. Szarkofág.

Tumor

l. Daganat.

Tumuk-Humak

200-1000 m. magas, gránitból és archaikus palakőzetekből álló hegysor Francia-Guajana és Brazilia közt. Az erdővel takart helysoron Crevaux és Condreau keltek át.

Tumultus

(lat.) a. m. lázongás; tumultuarius, lázongó.

Tumulus

(lat.), síremlék, egyszerü, többé-kevésbé magas, kerek, kúpalaku földdomb alakjában.


Kezdőlap

˙