Turán

(Turani), kisközség Turóc vármegye szentmárton-blatnicai j.-ban (1891) 1941 tót lak., vasúttal, posta- és távirdahivatallal és postatakarékpénztárral.

Turán

a legrégibb idők óta neve az Irántól É-ra fekvő vidékeknek, tehát a Kaspi- és Aral-tó környékének s az Oxusz meg Jaxartesz alsó folyásamenti területnek, továbbá a síkságtól K-re fekvő hegyes területnek. Leggyakrabban e néven nevezik Turkesztán nyugati sík részét, beleértve a kirgiz-steppét is. A T.-i alföld alkalmasint egykori tenger feneke. Az ó-persa mondákban Iránnal, Ormuzd országával szemben T. volt az Ahriman vagyis a sötétség országa, amelynek vad népcsoportjai gyakran pusztítva járták be Irán területeit.

Turáni népek

l. Ural-altáji népek.

Turáni nyelvek

igy nevezik némely nyelvészek Müller Miksával Európa és Ázsia összes ragozó nyelveit, tehát mindazokat, melyek sem az egytagu (khinai), sem a hajlító (indogermán és sémi) nyelvekhez nem tartoznak, tehát a következőket: az ural-altáji, dravida, tibeti és maláj nyelveket. Azonban mindezen nyelveknek közös eredetét eddigelé nem lehetett bebizonyítani.

Turbán

(persa, dulbend), azon szövetdarab neve, melyet a mohammedánok fejfödőjük (rendesen fesz) köré csavarnak. A T. szövete különféle szinü lehet, fehéret azonban csak mohammedánok használhatnak; más vallásuak rendesen sötét szinüt (az egyiptomi és sziriai keresztények feketét) viselnek. A T. nagysága régibb időben az illető személy rangjával és méltóságával állott arányban. Nagy urak, különösen fejedelmi személyek, vezirek még ékkövekkel és madártollakkal is szokták díszíteni. Ujabb időben e körök mellőzik a T.-t és egyszerü fesszel érik be, mig a régi szokásokat fentartó körök használják. Csak a serifnek (l. o.) van joga zöld szinü T.-t használni, de nem mindnyájan veszik igénybe; e szokás különben csak 1303. keletkezett Egyiptomban.

Turban

Lajos Károly Frigyes, badeni államminiszter, szül. Brettenben 1821 okt. 5. Bölcsészeti és jogi tanulmányait Heidelbergában és Berlinben végezte; azután nagyobb utazásokat tett Francia- és Olaszországban. 1851. belügyminiszteri titkár, 1860. pedig miniszteri tanácsos lett. 1860 óta a képviselőháznak tagja. 1872. kereskedelmi miniszter, 1876. pedig külügyminiszter lett. 1872 óta a szövetségtanácsnak tagja vala, 1881-90. pedig mint belügyminiszter működött.

Turbatio

(lat.) a. m. zavarás, pusztítás; turbál, zavar, háborít.

Turbe

(arab, törökös kiejtéssel: türbe) a. m. sírbolt, síremlék; mauzoleumszerü épületek a mohammedán országokban. Építészeti tekintetben a különösen nevezetes emlékek a szultánok T.-i Bruszában és Konstantinápolyban, valamint a mohammedán fejedelmek T.-i Indiában. A szent személyek sírjai fölé épült emléket is T.-nek nevezik; arab vidékeken inkább: kubba (l. o.).

Turbellaria

(állat), l. Örvényférgek.

Turbina

l. Vizi kerék.


Kezdőlap

˙