Tutela

(lat.) a. m. gyámság; tutor, gyám.

Tutenag

v. tutanego, khinai ötvény, mely az alpakkához hasonlít s 8 rész rézből, 6,5 rész cinkből és 3 rész nikolból való.

Tuti

l. Dudu.

Tutikorin

(Tuttukundi), kikötőváros Madrasz brit-indiai presidency Tirunelveli nevü kerületében a Manari-öböl ÉNy-i partján, vasúti végpont, (1891) 25,107 lak., akik közt 14,899 hindu, 7591 keresztény és 2587 mohammedánus; gyöngyhalászattal, jelentékeny kereskedelemmel, kat. hittérítő-állomással.

Tutmosisz

vagy Totmesz, egyiptomi királyok, l. Egyiptom (V. köt. 776. old.).

Tutrakan

bolgár város, l. Turtukai.

Tutsek

Anna, irónő, szül. Kolozsvárt 1869. Szülei házánál és vezetésük alatt tanult tanároktól. Már gyermekkorában kezdett irogatni és még nem volt 14 éves, mikor első rajza megjelent a Fővárosi Lapokban, melynek azóta állandó munkatársa volt, amig Vadnai szerkesztette. Irt azonkivül az összes fővárosi lapokba s egy ideig németül is több dolgozatot a Pester Lloydba. Későn érkezett c. elbeszélését a Kisfaludy-társaságban mutatták be. Kedveltségét egyszerübb problémáinak hol érzelmes, hol humoros, de rendszerint tiszta és költői felfogásával s előadásának természetes kedvességével alapította meg; erősebb a rajzban és novellában, mint a hosszabb kompoziciókban, főleg a női lélek rajzához ért. Önálló munkái: Elbeszélések és rajzok (Kolozsvár 1887); Az Ilva folyó partján (Budapest 1891); A fenyvesek körül (1893); Viola története (regény, 1895). 1894-ben alapította a Magyar Lányok címü, az első ily irányu lapot fiatal lányok számára, mely azóta szépen virágzik és a serdülő fiatalság jellembeli fejlődésére jótékony hatással van.

Tutti

(ol.) a. m. mind. Nagy zene- v. énekkari művekben használni szokott jelzés s azt jelenti, hogy mikor e szó a vezérkönyvekben előfordul, akkor az összes ének- vagy zenekari szólamok akcióba lépjenek. - T.-frutti, szószerint minden gyümölcs; az olaszok igy nevezik a gyümölcsegyvelegből készült főzeléket, valamint a több gyümölcsfajtából készült fagylaltot; átvitt értelemben irodalmilag az egyveleg kifejezésére használják.

Tuttlingen

az ugyanily nevü württembergi járás székhelye a Schwarzwald kerületben, a badeni határ közelében, az itt áthidalt Duna és vasút mellett, (1890) 10,092 lak., 18 cipőgyárral, sebészeti szerek, kések készítésével, bőrcserzéssel; Schneckenburger Miksa emlékszobrával. A város fölött láthatók a 30 éves háboruban feldúlt Honberg erősségnek romjai. 1643 nov. 24-én a Mercy vezérlete alatt álló osztrák-bajor sereg itt győzte le a franciákat.

Tuttukudi

l. Tutikorin.


Kezdőlap

˙