Tutuila

egyike a Szamos-szigeteknek (l. o.).

Tuy

az ugyanily nevü járás székhelye Pontevedra spanyol tartományban, a Mino jobb partján, szemben Valença do Minho portugáliai határvárral, vasút mellett, (1887) 11,284 lakossal, lenszövéssel, cukrozott déligyümölcskészítéssel (dulce de perada), jelentékeny bor-, gyümölcs-, zöldség-, narancs- és selyemtermeléssel, meg kereskedéssel. 7 km.-nyire vasút mellett van Caldelas de Tuy nevü fürdőhely meleg (46-49°) kénforrásokkal.

Tuz-Kul

l. Isszik-Kul.

Tuzla

sós tó, l. Szak.

Tuzla

boszniai város, l. Dolnja Tuzla.

Tuzno-Cerje

község Varasd vármegye varasdi j.-ban, (1891) 1500 horvát lak., vasúttal.

Túzok

l. Túzokfélék.

Túzokfélék

(állat, Alectoridae, Otididae), a gázló madarak egyik családja. Ismertető jeleik, hogy erős, futásra alkalmas lábaik csak háromujjuak, a hátsó teljesen hiányzik. Középhosszuságu csőrük tövén szélesebb, kúpformáju; a tyúkokra emlékeztető. Középhosszuságu szárnyukban a három evező toll a leghosszabb, farkuk többnyire 20 kormánytollu és középhosszuságu. Ujjaik és karmaik szélesek és rövidek. A belső és középső ujjat szélesebb hártya köti össze a tövön, mint a külsőt és a középsőt. Izmos testü, nehézkesen röpülő, de óvatos madarak, melyek az ó-világrészek gyepes térségein, síkságain kisebb-nagyobb csapatokban élnek és növényi részekkel meg rovarokkal, férgekkel táplálkoznak. Egyszerü földmélyedésben költenek. Magyarországban két faja él, u. m.: a lomha túzok (Otis tarda L., l. a Gázlók mellékletén), pulykanagyságu, 15-16 kg. súlyu, hossza 1 m., szárnyhossza 70 cm., farkhossza 28 cm. Háta barna, számos fekete folttal és sávval díszített; hasa fehéres, feje és nyaka hamuszürke. Fehértövü másodrendü evező tollai barnás-feketék, a három utolsó fehér. Szárnyán széles fehér harántsáv, fehérvégü farka fekete harántsávu. Csőre fekete, lába palaszürke. A himet torkán kétoldalt szétfoszlott tollakból álló szakáll díszíti. Alföldi rónáinkon seregesen tanyázik. Hazánkon kivül található még Szászországban, Oroszország déli és középső részeiben. Ízletes húsa miatt nagyban vadásszák, ébersége folytán lövésre ritkán kerül. A reznektúzok (Otis tetrax L.) kisebb, mint az előbbi, csak tyúknagyságu. Hossza 50, szárnyhossza 26, farkhossza 13 cm. Nem is olyan gyakori és inkább a kukoricás földeken időzik szivesen. Mocskossárga háta számos finom zegzúgos vonallal díszített; hasa fehér. A him nyaka fekete két fehér harántsávval. Sötétbarna csúcsu elsőrendü evező tollai fehérek. Fehér farkát kettős sötét sáv díszíti. Csőre szürkés-fekete, lába sárga. Ízletes húsa miatt szintén vadászás tárgya.

Tuzsér

(Thuzsér), kisközség Szabolcs vármegye tiszai j.-ban, (1891) 1120 magyar lak., szeszgyárral, vasúttal, posta- és táviróhivatallal és postatkarékpénztárral.

Tuzsina

(Schmiedsháj), kisközség Nyitra vármegye privigyei j.-ban, (1891) 2242 német lak.


Kezdőlap

˙