Tüzérségi hadszertár

(Artillerie-Arsenal), egy tüzértörzsbeli tábornok igazgatása alatt áll, Bécsben van felállítva és következő intézetekre tagozódik: 1. tüzérségi szergyárra (Artillerie-Zeugsfabrik); 2. tüzérségi szertárra (Artillerie-Zeugsdepôt). A T.-nál az intézeteiben előforduló munkálatok ellátásra egy tüzérszázad, továbbá az átveendő anyagok, fegyverek stb. megvizsgálása végett egy tisztekből összeállított átvételi bizottság van felállítva. A tüzérségi szergyár, mely egy a műszaki tüzérséghez tartozó törzstisztnek parancsnoksága alatt áll, a tüzérségi és egyéb fegyverzeti anyag elkészítésére nézve fő gyártóhelyet képez. A tüzérségi szertár arra szolgál, hogy ugy a rendes készletek kiegészítésére, valamint a szergyár forgalmához szükséges nyers cikkeket, kézi fegyvereket, szerszámokat stb. beszerezze, továbbá a T.-nál levő mindennemü tüzérségi anyagot, lőport stb. elhelyezze és nyilvántartsa, valamint a csapatoknak, a szergyárnak és a többi szertáraknak kiszolgáltassa.

Tüzérségi szergyár

l. Tüzérségi hadszertár.

Tüzérségi szerintézetek

általában arra szolgálnak, hogy a hadsereg és az erődített helyek felszereléséhez szükséges tüzérségi anyagot, a kézi lőfegyvereket, továbbá a lőszereket és a szálfegyvereket elkészítsék, beszerezzék, kezeljék és karban tartsák. Ezek az intézetek a következők: 1. a tüzérségi hadszertár (Artillerie-Arsenal); 2. a lőporgyárak (Pulverfabriken); 3. a tüzérségi szertárak és fiókszertárak (Artillerie-Zeugsdepôots und Artillerie-Zeugs-Filialdepôts; 4. a tüzérségi vegyműhelyek (Artillerie-laboratorien).

Tüzérségi szertár

l. Tüzérségi hadszertár.

Tüzérségi tartalék-intézetek

(háboruban), rendeltetésük, hogy a csapatoknál rendszeresített löveg- és puska-lőszerben, továbbá a tábori tüzérség legénysége és lóállománya, valamint tüzérségi anyagában beálló fogyatékokat gyorsan pótolják. A T. a következőleg tagozódnak: 1. mozgó-intézetekre: a) a hadosztály-lőszertelepek, helyi hadosztály-lőszertelepek s lovashadosztály-lőszeroszlopok; b) hadtest-lőszertelepek; c) hadsereg-lőszertelepek; 2. Állandó intézetekre: d) a hadseregi tábori lőszertárak s hegyi tábori lőszertárak. A T. a műszaki csapatoknál elhasznált robbantó és gyüjtő készülékek pótlására is vannak hivatva és az e célra szolgáló anyagot kétfogatu robbanószer-kocsin helyezik el.

Tüzér-tanfolyam

felsőbb (németül höhere Artillerie-Kurs), tüzértiszteket különleges alkalmazásokra és magasabb állásokra készít elő. Évenkint 20-25 tisztet vezényelnek be; a tanfolyam két évre terjed. Tanárokul legnagyobb részt a műszaki és közigazgatási bizottság tagjait alkalmazzák.

Tüzértörzs

(Artillerie-Stab), általában a magasabb parancsnokságok és hatóságoknál, valamint a hadra kelt seregnél a tüzérségi ügyek vezetésére segédközegekül beosztott tábornokok, törzs- és főtisztek, továbbá a tüzérségi műhelyekben munkavezetőkül alkalmazott tűzműmesterekből áll. A tüzérségi fegyvernem (tüzértörzs, csapatok és műszaki tüzérség) tisztjei alezredestől lefelé rangsorozat s előléptetés tekintetében (rendfokozatonkint), egy összetes állománycsoportot alkotnak.

Tüzes emberek

e néven a szlávval egyező magyar néphit (v. ö. Ipolyi, Magyar mythologia, 361. s következő oldalakon közölt adatok) olyan bolygó lelkeket, kisérleteket ismer, akik életükben valami igazságtalanságot követtek el, amiért nem tettek eleget és most bolygó tüzek v. lidércek (l. o.) alakjában rémítgetik a velük éjszakának idején találkozókat, mindaddig, amig valamikép meg nem váltják őket. Másféle tüzes rémekről is tud a magyar néphit, amelyeknek különféle állati (ló, bika, disznó stb.) alakjában szintén elkárhozott lelkek kisértenek.

Tüzes fazék

(franc. pot a feu; ném. Feuertöpfe, Sturmtopf, Sturmhafen), gyujtóanyaggal telt edény, melyet régente kézzel v. mozsárból hajítottak. Az edénynek 3-4 füle volt (l. az ábrát), melyeken az égő kanócot s a hajításhoz szükséges köteleket erősítették meg. Az edényekben gyakran kézi gránátok és vasdarabok is voltak. A védőrség (várőrség) a T.-akat a fedett út védelmezésénél azon pontokra dobta, ahol a támadó (ostromlónak) munkáit sejtette. A T. világításánál irányították az ágyukat s megszemlélték az ellenséges munkálatokat. A hátsóindiaik 1861-62. hasonló szerkezetű T.-akat dobtak dsonkáikról a francia hajókra.

[ÁBRA] Tüzes fazék.

Tüzes Gábor

l. Gabrieli.


Kezdőlap

˙