Udvari kamara

l. Kamara.

Udvari kancellária

l. Kancellár.

Udvari költészet

a középkor epikai és lirai költészete, melyet az északi franciáknál, provenceiaknál és németeknél főleg az udvaroknál gyakoroltak.

Udvari népköltészet

l. Neidhart.

Udvari szállító

iparosoknak és kereskedőknek kitüntetésként adományozott cím, amelyet az üzletvilágban elismert tekintélyü s különben is feddhetetlen életü egyének és cégek saját kérelmükre kaphatnak meg. Az U. cím adományozásáért a cég tulajdonosa, illetőleg a cégtársak külön-külön 500 frt díjat fizetnek; ugyanennyit fizet minden egyes újonnan belépő társtag is, nemkülönben azon üzletbeli utód is, kire e cím átvitetik. Az U. cím adományozására vonatkozó felterjesztések az 1895 dec. 13. kelt királyi rendelet szerint a kereskedelemügyi miniszter hatáskörébe tartoznak.

Udvari tanács

A római-német birodalomban, majd pedig (ugy a XVI. sz.-tól) annak egyes országaiban a kormányzati ügyek fölött tanácskozó testület az U. (Hofratscollegium) volt; később birói hatóságot is nyer. Tagjai az udvari tanácsos címet viselik, melyet néha azonban kitüntetésül is adnak olyanoknak, akik a tanács tagjai nem voltak. Idők multával pedig egészen tiszteleti címmé válik, és a főbb tisztviselőknek, tanároknak az érdem elismeréséül osztogatják, ugy hogy jelenleg csakis Ausztriában létezik még, mint több magas állásu köz- és udvari tisztviselőnek hivatalos címe; a cs. és kir. ház, valamint a külügyek közös minisztériumának előadó tanácsosai az udvari és miniszteri tánácsosi címet viselik. De azért itt is adományozzák pusztán kitüntetésül. Ilyen esetben az U. címért és rangért v. jellegért 2100, magáért a címért 1260 frt fizetendő, ha csak az adományozás nem a díjak elengedésével történik.

Udvari távirat

l. Állami távirat és Telegramm.

Udvari törvényszék

Németországban a középkorban oly törvényszékek, amelyeknek illetékessége a főpapságra, nemességre és a fejedelmi szolgaszemélyzetre kiterjedt.

Udvari ügynökök

l. Ágens.

Udvarképesség

hajdanta azon a kellő számu kifogástalan ősök felmutatásától és a ranghoz megfelelő életmódtól függő tulajdonság, mely az ezzel birókat képessé tette az udvar által rendezett ünnepélyeken megjelenhetni, illetőleg meghivathatni. Manapság az U. fogalma sokat veszített eredeti jelentőségéből, amennyiben a nyilvános közéletben előkelő állást elfoglaló egyénekre az eltiltó szabályzatot nem alkalmazzák.


Kezdőlap

˙