Ugra

magyar főúr, Kálmán királynak ifjukori barátja volt. Midőn Kálmán herceget nagybátyja Szt. László király pappá akarta szentelni, a herceg U., Márk és más urak társaságában Lengyelországba menekült. Szt. László valamennyit visszahivatta s Kálmánt tette trónja örökösévé. U. részt vett 1095-97. királyi barátjának horvátországi és 1102-ben dalmátországi hadjáratában. 1102. Horvátországot Kálmán elvette Álmos hercegtől, ki azt királyi címmel kormányozta és U. főispán kormányára bizta. Ő volt Horvátország első bánja. 1103. U.-t 13 hajóval Arbe sziget elfoglalására küldte, de a szélvészben különben is sokat szenvedett csekély hajóhadat az arbeiek visszaverték. A következő évben maga a király ment U. segítségére s rendezvén a viszonyokat, kiadta Dalmátország szabadságlevelének megerősítését U. és más urak jelenlétében.

Ugrás

a testgyakorlatoknak egyik kedvelt neme. Van magas-, távolság-, mély-, távol-magas- és hármas U. Ez utóbbinál az elugrás után az ugró még kétszer érintheti lábával a földet és az igy elért távolság adja az eredményt. Az U. történhetik helyből vagy szaladásból, egy lábról vagy páros lábról. A versenyekben az U.-t sima földről rendezik és a veszélyes ugródeszkát már az iskolai U.-nál is ritkán használják. - U. továbbá az állattenyésztésben használt kifejezés. Az emlősök osztályához tartozó him párzási aktusa.

Ugrin érsek

l. Ugron.

Ugrinovci

politikai község Szerém vármegye zimonyi j.-ban, (1891) 1452 horvát-szerb lak.

Ugróasztal

tornaszernek a neve. Külső alakjára nézve olyan mint más asztal, 4 lába van, azonban felső lapja és a lábaknak kifelé álló két-két oldala ki van párnázva. A lábak ugy vannak szerkesztve, hogy emelhetők és leszállíthatók annyira, hogy az U. felső lapja a földtől 80 cm., esetleg 130-140 cm. magasan álljon.

Ugróc

1. Nagy-U., kisközség Bars vármegye oszlányi j.-ban, (1891) 1777 tót és német lak., Thonet-féle nagy és hires butorgyárral (300 munkás) és díszes kastéllyal, melyet Keglevich János gr. 1845-50. építtetett, posta- és táviróhivatallal és postatakarékpénztárral. - 2. Zay-U. (l. o.).

Ugrócsont

l. Láb és Lábficamodás.

Ugródeszka

tornászati segédszer, a földről mintegy 7-10 cm. magasságra emelkedő véggel, mig másik vége fokozatosan leszáll a talajig; szélessége 1 m., hosszusága pedig olyan legyen, hogy alsó végétől a felső felemelkedett széléig egy nagy lépés elférjen rajta. Ugrógyakorlatokban elugrási helyként szolgál. L. még Rúgódeszka.

Ugró egér

l. Dipus és Egérfélék.

Ugrófarkuak

(állat, Thysanura), a rovarok egyik rendje, melyet azelőtt az egyenesszárnyuakhoz számítottak. Szárnyatlan állatok szőrös vagy pikkelyes mezzel, visszafejlődött szájrészekkel. Tiz gyűrüjü potrohuk ugró sertében végződik. Általában legrégibb rovaralakoknak tekinthetők, melyek nedves, sötét helyeken élnek. Ilyenek a végsertével és potrohfüggelékekkel ellátott Campodea, továbbá a Lepisma saccharina, melynek egy nagyobb és két kisebb végsertéje van, de potrohfüggelékek nélkül.


Kezdőlap

˙