(növ.), l. Ernyősek.
(növ.), l. Ernyős viráguak.
(umbri), l. Umbria (1).
város Perugia olasz tartományban, a Tiberis völgyében, vasút mellett, (1881) 11,472 lak., Sta Croce nevü templomában Luca Signorellitől szép festmény látható.
Rainer Károly Emánuel János Mária Ferdinánd Jenő, Olaszország királya II. Viktor Emánuel és Adelhaid osztrák hercegnő fia, szül. 1844 márc. 14. Részt vett az 1859. és 1866-iki osztrák háboruban és custozzai csatában egy hadosztályt vezényelt. Róma annektálása után (1870 szept.) parancsnoka lett a fő- és székváros őrségének. 1868 ápr. 22. nőül vette bájos rokonát, Margit szavójai hercegnőt (szül. 1851 nov. 20), kitől 1869 nov. 11. egyetlen fia, Viktor Emánuel nápolyi herceg született; ez 1896 aug. 19. Ilona montenegrói hercegnőt vette nőül. A politikába U. atyja életében nem avatkozott, ámbátor 1872. a berlini udvarban tett látogatása a Hohenzollern és a szavójai fejedelmi családok 1866 óta fennálló barátságát még bensőbbé tette. Atyja halála óta (1878 jan. 9.) U. szigoru alkotmányos szellemben gyakorolja királyi jogait és takarékosságával, valamint példás családi életével jó példát ad népének. Több ízben (igy 1878 nov. 17. Passanante) merényletet intéztek ellene, melynek egyike sem sikerült 1893 ápr. ezüstmenyegzőjét ülte meg a német császár és neje s több fejedelmi vérből született vendég jelenlétében. Királyunk Rainer főherceg által képviseltette magát szövetségesének, a hármas szövetség tagjának családi ünnepén. Az egységes olasz királyság megalapításának 25. évfordulója (1895) újra alkalmat szolgáltatott a nemzetnek hódoló ünnepélyekre. U. király a külső politika terén súlyos viszonyok között is megmaradt a hármas szövetség tagjának, mint ezt az 1897 nov. havában végbement monzai találkozás is bizonyítja, amelyen Goluchowski osztrák-magyar külügyminisztert fogadta.
(lat.) a. m. köldök.
(lat.) a. m. árnyék.
Kram. (állat), l. Póc.
(ásv.), kovasavtartalmu barna vasokker (l. Limonit), melyben sok a mangán s mindig van egy kevés aluminium. Legnagybb mennyiségben Ciprus szigetén találni, ahonnan kereskedésbe is hozzák, mert festéket készítenek belőle. A fa pácolásához veszik, firnisz készítésére felhasználják s sok egyébre. A kereskedésben török U. a neve. A kölni U. név alatt ismeretes festék nem azonos ezzel az U.-val, mert nem egyéb mint erősen földes barnaszén. Kálilúgban feloldják, savval kicsaják belőle az u. n. barna kármint.
1. ókori tartomány Itáliában. Határai voltak Augustus idejében: É-on a Rubicon folyó és Gallia Cispadana; D-en és K-en a szabinok földje és Picenum; Ny-on az Adriai-tenger. Az É-ról D-nek vonuló Apenninus két részre osztotta U.-t (U. Cisapennina és Transapennina); az Adriai-tenger mellékének táját Ager Gallicusnak nevezték. Lakossága Itália ősklakóihoz tartozott és az umbrok vagy umberek néven ismeretes. Eleinte nagyon hatalmas nép lehetett, amely kezében tartotta az egész földet az Apenninektől keletre egészen a Gargano-fokig. Ámde az északról jövő népvándorlások egyre több területtől fosztották meg őket, ugy hogy utoljára már csak a Tiberisnek keleti partja és az Apenninnek keleti lejtője maradt meg számunkra. Nyelvök, melynek legérdekesebb emlékeit az eugubiumi táblák (l. o.) őrzik, egyike a latin nyelvcsalád ősi dialektusainak, melynek ismét három ágát lehet megkülönböztetni: a volszkus, szabell és oszkus nyelvet. Az umberek Kr. e. 309. jöttek először érintkezsbe a rómaiakkal. 308. Mevania mellett vereséget szenvedtek, de azért 298. mégis beléptek a Róma ellen alakult itáliai szövetségbe (szamnitok, etruszkok, gallusok), mely Sentinumnál megbukott. 90. aztán a szövetséges háboruban megkapták a római polgárjogot.
2. U., olasz tartomáy, l. Perugia.