(franc. sons harmoniques; olasz. suoni armonichi, flautini), a vonós-húros hangszereken oly mesterségesen előállított legmagasabb hangok, melyeket azokon természetes úton megérzékíteni lehetetlen. Az ily magas hangok vagy a szabad vagy az ujj lenyomásával már megrövidített huroknak megosztó csomópontjaik gyöngéd megérintése által jönnek létre. Minden vonós hangszer közt a hegedü az, melyen az ily mesterséges hangokat a legmagasabb régióig lehet fokozni. A tökéletesség legnagyobb fokára Paganini emelte, ki oly kápráztató virtuozitással tudta az Ü.-at kezelni, mely a mesével volt határos.
olyan hangszer, melynek hangjait különbözően hangolt s vonóval rezgésre indított üvegharangok, üvegpálcák vagy üvegcsövek szolgáltatják. Legjobban elterjedt Franklin Ü.-ja (l. Harmonika). Játszani ugy kellett, hogy az előbb megnedvesített üvegharangokat az ujjal megérintették. Zongoraharmonikának nevezték azon készüléket, mely billentyükkel volt ellátva.
növényház, kényesebb növények befogadására szolgáló épületek, amelyek annyifélék, ahányfélék a növénykulturák s ezeknek megfelelő a berendezésük is. Vannak teleltető (orangerie), meleg házak és hajtató házak. Előbbiek csak dísznövények számára valók, utóbbi korai tenyésztésre v. hajtatásra, valamint trópikus gyümölcs-, zöldség- és főzelékfélék termesztésére vannak berendezve. Az Ü.-ak különféle alakuak lehetnek, de mindig ugy kell azokat építeni, hogy ablakos oldalukat a nap érje s hogy ez oldaluk lehetőleg délnek forduljon. Az Ü.-akat tégla-vagy kőfalakkal, vasból v. fából építik. A téglafalak jobbak a kőfalaknál. Vályogból legföljebb száraz helyeken álló hidegházak hátulsó falai lehetnek, de alapjuk ezeknek is kőből legyen. A jó Ü.-ak egyik fő feltétele a jó szellőztetés. Azokat az Ü.-akat, melyeket télen be nem takarnak, kettős ablakokkal látják el. A teleltető házak fűtését l. o.
a német népmesékben gyakran előforduló mitikus fogalom. Némelyek szerint német neve Glasberg voltaképen Glanzberg «fényes hegy» volt s igy tulajdonképen a. m. a világos, átlátszóan fénylő felhőzet. Ü. előfordul a magyar népmesékben is.
régebben az üveggyárnak neve.
l. Üvegfestés.
l. Bolognai üvegek és Üvegcsepp.
v. üvegcsiszolás, l. Üveg.
(ásv.), l. Obszidián.
l. Üvegétetés.