l. Özbeg.
l. Folyatás.
a. m. hónaposság (l. o.).
l. Üzemmód, Üzemosztály és Üzemrendszer.
(erd.), az erdő felújításának, felnevelésének és használatának összhangzó rendszere. A szerint, amint az erdőgazdaságnak célja tisztán az erdő főhasználata vagy pedig ezenkivül még a mellékhasználatoknak (legelés, vadászat stb.) is lényeges szerep jut a gazdálkodásban: megkülönböztetik a főhasználati Ü.-okat és a vegyes Ü.-okat. A főhasználati Ü.-okat az erdőnek a felújítás és használat által feltételezett alakja jellemzi (l. Szálaló erdő, Szálerdő, Középerdő, Sarjerdő) s e szerint megkülönbözetetjük a szálaló erdő-Ü.-ot, közönséges szálerdő-Ü.-ot, középerdő-Ü.-ot és sarjerdő-Ü.-ot. A vegyes Ü.-ok közé tartozik a fás mezőgazdaság, vadaskerti gazdaság és a legelőerdő.
(erd.). Mindazok az összefüggő, sőt esetleg egymástól más mívelési ágak által elválasztott erdőrészletek, melyek az üzemtest (pagony) keretén belül ugyanazon üzemmódban (l. o.) és ugyanazon vágásfordulóban kezelhetők, együttesen teszik az Ü.-t. Egy üzemtest tehát egy v. több Ü.-ból állhat, de minden Ü.-nak berendezése, szabályozása a többiétől függetlenül történik. Az Ü.-ok elkülönítésénél tekintetbe jő tehát első sorban az üzemmód és vágásforduló, de ezenkivül a fanemben, fekvésben és termőhelyben, értékesítésben és a birtok egyes részeinek jogi korlátozásában fennálló nagyobb különbségek s végre az üzemtest nagysága és összefüggése vagy szakadozottsága.
a különböző vállalatok termelő tevékenységének szervesen összefüggő egysége. A termelés ágaiban s a forgalomban mutatkozó különbségek igen eltérő Ü.-eket hoztak létre. Általában meg szokták különböztetni az extenziv, vagy külterjes és az intenziv, vagy belterjes Ü.-eket (l. Belterj); azután a mezőgazdasági Ü.-ek között megkülönböztetik az égető gazdaságot (l. o.) s a vetésforgót (l. o.); az ipar terén kifejlődött Ü.-eket l. az Ipar címszó alatt; a kereskedelemben előforduló Ü.ek a nagy, a kis, a házalókereskedelem, a kufárkodás és a vándor kereskedelem. L. Kereskedelem (X. köt. 413. old.).
l. Mezőgazdaságtan.
l. Tőke.
a. m. izenet (l. o.).