Vándorlási mozgalom

l. Bevándorlás, Emigráció és Kivándorlás.

Vándorlép

az az állapot, midőn a lép rendes helyét, mely a baloldalt a középső hónaljvonalban a 9. és 11. borda közötti tájon van. elhagyja s a hasürben egy a rendes lép alakjának s tömöttségének többé-kevésbbé megfelelő daganat alakjában kitapintható. Létrejöttét előmozdítják a lép tájára ható erőművi behatások, a lépnek megnagyobbodása stb. A V. okozta tünetek többnyire a hasban székelő kellemetlen érzésben, néha heves fájdalmakban nyilvánulnak. A kezelés megfelelő rögzítő kötelék alkalmazásában áll, mely a lépet rendes helyén lehetőleg visszatartja.

Vándormáj

(hepar migrans), a májnak azon állapota, midőn a rendesnél mélyebben van elhelyezve. Kifejezettebb esetekben a máj a hasban, sőt ennek legalsó részében igen mozgékony, nyomásra többnyire érzékeny, a jobb bordaív alá visszatolható daganat alakjában tapintható. Keletkezésére főleg a máj tájékára ható erőművi behatások, a hasfalak petyhüdt volta, a máj nagyobb súlya látszanak befolyással lenni, de az alap-ok nyilván a máj rögzítő szálagának (ligamentum suspensorium hepatis) túlságos hosszában rejlik. Túlnyomóan nőknél észlelhető és pedig főleg olyanoknál, akik többször szültek és laza hasfalakkal birnak. Sokszor a hasnak jobb felében székelő igen heves fájdalmak keletkezésére ad alkalmat. A kezelés oly rögzítő kötelék alkalmazásában áll, mely meggátolni törekszik, hogy a rendes helyre visszatolt máj a jobb bordaív alá sülyedhessen.

Vándorművészek

mind a középkorban mind napjainkban is községről községre járó szemfényvesztők, komédiások, táncosok, énekesek, szinészek.

Vándornépek

l. Nomádok.

Vándoroktatás

(mezőgazd.), l. Mezőgazdasági szakoktatás.

Vándorpatkány

l. Patkány.

Vándorsáska

l. Sáska és képét az Egyenesszárnyuak mellékletén.

Vándorsólyom

l. Sólyomfélék.

Vándorszinészet

Mielőtt a szinészetnek állandó letelepedőhelyei, állandó szinházai voltak, hazaszerte volt kénytelen városról városra vándorolni, s kénytelen részben még ma is, habár korlátoltabb mértékben, mert ma már az u. n. kerületi beosztás lépett érvénybe, melynek központja valamely nagyobb szinpártoló városi, nyári vagy tavaszi államásai pedig kisebb, esetleg nem messze fekvő városok. L. Magyar szinészet és Szinész.


Kezdőlap

˙