Ván-tó

az örmény felföld tava Ván török vilajetben, 1666 m.-nyi magasban, az Urmia tótól Ny-ra, 3660 km2 ter., sótartalmu vizzel. Benne csak egy a szardellához hasonló halfaj él. ÉK-i részében van Lim szigete régi örmény kolostorral, D-en Agthamar, egy örmény katolikosz székhelye. Csak bárkák közlekednek rajta. Az ókorban Arsissa vagy Thospitis, az örményeknél Thosp és az araboknál Argis volt a neve.

Vanua-Balavu

(Vanua Mbalavu), legnagyobb szigete a Fidsi-csoporthoz tartozó Exploring Islandsnek, 150 km2 területtel, 1000 lak., Loma-Loma hegységgel.

Vanua-Lava

a Banks-szigetek legnagyobbika a Nagy-oceánban; 352 km2 területtel, 2000 lak. K-i partján van Port-Patterson.

Vanua-Levu

a legészakibb fekvésü és nagyságra nézve a második a Fidsi-szigetek közt, a Viti-Levu mellett, amelytől a Round-Island-szoros választja el, a mellette fekvő kis szigeteket is beleszámítva 6406 km2 területtel. A Nateva-öböl Ny-i oldalán mélyen nyulik belé; D-i partján van a Szavu-Szavu-öböl kitünő kikötővel és közelében forró vizü sósforrással; DNy-on a Nandi-, Ny-on a Szantálfa- és ÉNy-on a Ruku-Ruku-öböl. Felszine fensík, amelyen az Ulu-Marika a legmagasabb csúcs. Folyóvizei közül a Ndreketi a legjelentékenyebb. Évi középhőmérséklet: 26,2°. Tartományai: Bua, Makuata és Kakadrove.

Vanves

(ejtsd: vanv), Páris D-i külvárosa, (1891) 6815 lak., nagy liceummal, őrültek házával és D-re a V. erősséggel.

Van Wert

county Ohio amerikai államban, 1040 km2 területtel, 29,670 lal., V. székhellyel, 114 km.-nyire Toledótól, vasút mellett, 5515 lak., élénk fakereskedéssel; szép igazságügyi palotával.

Vanyarc

kisközség Nógrád vármegye sziráki j.-ban, (1891) 1286 tót és magyar lak., postahivatallal és postatakarékpénztárral.

Vanyola

kisközség Veszprém vármegye pápai j.-ban, (1891) 1081 magyar lak.

Ványolás

l. Cserzővargaság.

Ványoló hordó

l. Timárság.


Kezdőlap

˙