Etruriának egyik nevezetes ókori városa, meredek szikla tetején és a Cremera folyónak közelében épült. Livius szerint eredetileg független királyok kormányozták, a rómaiak ostromolták, teljes tiz esztendőn által sem tudták bevenni, mig végre Camillus Kr. e. 396. rohammal elfoglalta és kirabolta. Lakosait (veientes) rabszolgaságra vetették; területök (ager Veiens) állami birtok lett. A város később ismét némi jelentőségre vergődött. Hires volt különösen Juno-temploma, melynek emléke, nemkülönben az Isola Farnese hegyen megmaradt kiklopikus falak folyton vonzották a régiségbuvárokat. 1811-1821. nagyobb szabásu ásatásokat rendeztek ott, melyeket azóta folytatnak és melyek szép sírleleteket, különösen érdekes vázákat hoztak napvilágra. V. ö. Canina, Descrizione dell' antica citta de V. (Róma 1847) és Garucci-Wylie, On the discovery of sepulcral remains at V. and Praeneste (London 1867).
nádfalakból készült, a viz fenekére levert, tehát át nem helyezhető, a halak betévedésére számító szerszám. L. még Halászat.
(ném. Lucke; ol. boccaporto; ang. hatch), a hajók fedélzetébe vágott, nagyobb vagy kisebb négyszögletes nyilások, melyek mint lejáró vékek az egyes fedélzetek közötti közlekedésre, vagy mint rakodó vékek az áruknak a hajóürbe való lerakására, illetve onnan való kiemelésére szolgálnak, továbbá üvegtáblákkal vagy vasrostokkal fedett világító vékek, melyek célja az, hogy a napvilág a hajó belső részeibe is behatolhasson. Minden véknyilás körül megfelelő, a fedélzetből kiálló gerendákat (kávafa) szögeznek azért, hogy a fedélzeten esetleg meggyülemlett viz a hajó ingásakor a véknyilásba ne folyhasson. A vékek a vékkeretet átfogó fedelekkel elzárhatók.
ürmérték száraz tárgyakra, a mérőnek fele, harmada vagy negyedrésze.
Vajkay Károly (l. o.) álneve.
a. m. jegellő (l. o.).
l. Naib.
indus törzs, l. Páni.
l. Bél.
l. Piktek.