dologi szókat l. Vörös.
Balázs, biharvármegyei jegyző s nagyváradi főbiró, Verbőczy István Tripartitumának első magyar fordítója. Kiadta 1565. Debrecenben a következő címen: Magyar Decretum kyt Weres Balas a deakbol, tudni illyk a Werbewczy Istwan Decretumabol magyarra fordított. II. János királynak ajánlotta.
Vasziljevics Vaszilij, orosz festő, szül. Cserepovecsben (novgorodi kormányzóság) 1842 okt. 26. Eleinte katona volt, majd a szt.-pétervári akadémián festőnek készült és hosszabb utazások után Párisban Gérômenak lett tanítványa. 1867. Kaufmann tábornok seregével együtt részt vett a Turkesztán elleni hadi vállalatban, megismerkedett Horschelttel és 1870 óta néhány évig annak müncheni műtermében dolgozott. 1874-76. Indiában utazott, 1877. pedig az orosz seregben végigküzdötte a törökök elleni hadjáratot. 1881-82. utazta be Európát összes festményei kiállításával, mely többek közt Budapesten is nagy föltünést keltett. A turkesztáni és indiai táj- és néprajzi képek mellett láthatók voltak borzalmas csataképei, melyekkel mint a világbéke apostola lépett föl. Kérlelhetetlen célzatos realizmussal ábrázolta a hadjáratok szörnyüségeit; képeinek tárgyi érdeke nagyobb festői értéköknél. A koponyák gúlája; A plevnai út; A szamarkandi emir nézi a koponyákat, győzelmének jeleit; Török tábori kórház a plevnai csatamezőn; A Sipka-szorosban minden csöndes; Szkobelev a Sipka-szorosnál; II. Sándor cár a csatatéren stb. a legismertebbek. 1884. még egyszer Indiába utazott, bejárta Szíriát és Palesztinát is. Visszatérése után festette meg a Krisztus életéből vett képeket, melyek ottani helyrajzi etnográfiai tanulmányai fölhasználásával készültek. Ezeket követte két nagy festmény: Az angolok kivégzik a lázadó hindukat; Orosz nihilisták kivégzése. Néhány év előtt lakóhelyéről, a Páris melletti Maisons-Lafitteból hazautazott és Moszkva közelében telepedett le. Itt keletkeztek legújabb festményei, melyek rendkivül hatásosan ábrázolják I. Napoleon 1812-iki oroszországi hadjáratának borzalmait. Számos kisebb kép közül különösen kiválnak: Napoleon Moszkva előtt várja a bojárok küldöttségét; A császár visszavonulása a szmolenszki úton. Iratai közül említendők: Uti rajzok Indiából (németül, 2 köt., Lipcse 1882 és 1885); Rajzok és emlékek (németül, u. o. 1885); A tábori levelező (1894).
1. (Rosie), kisközség Alsó-Fehér vármegye balázsfalvi j.-ban, (1891) 1071 oláh lak. - 2. V., nagyközség Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye váci felső j.-ban, (1891) magyar lak., postahivatallal és postatakarékpénztárral.
Magas hegyeken és a magas északon a hó felső rétegét apró górcsövü szerves testecskék lepik el s azt vörösre festik. L. Protococcus.
a régi magyaroknál a hadba hivás jele. Már Herodotos irja a szkítákról, hogy a hadak istenének szentelt kardokat a foglyok vérével öntözték le. A vogulok, finnek, hunnok egyaránt hittek az égből alá hullott szent kardokban; talán a régi fetisizmussal való szakítást is jelezni kivánta Salamon magyar király, midőn «Attila kardját» odaajándékozta Ottó bajor hercegnek. Maguktól hadakozó kardokban azonban a nép még azután is sokáig hitt. Országos nagy veszedelem idejében a hiradók és kikiáltók véres kardot hordoztak körül, igy különösen a tatárjárást és a mohácsi veszedelmet megelőző időkben.
Sumjáchoz tartozó vasgyártelep Gömör vármegye nagyrőcei járásában, postahivatallal és postatakarékpénztárral.
(ásv.), l. Heliotrop.
Szalóczy Bertalan (l. o.) álneve.
(növ.), l. Hypochaeris.