Vigoszero

l. Vig.

Vígszinház

e neven épült 1895-96. Budapest negyedik szinháza. A szinház építését a «magyar vígszinház részvénytársaság» hajtotta végre s tartja fenn. Az állam 200 000 frt kamatnélküli kölcsönt adott a társaságnak 40 évre. A szinház 1896 máj. 1. nyilt meg. L. Szinház.

Vígtelke

kisközség Gömör vármegye rozsnyói járásában, (1891) 207 magyar lak., vasúti állomással. Itt Andrássy Aladár grófnak vaskohója van, mely évenkint mintegy 80 000 q nyers vasat termel; a munkások száma 75.

Vigvam

az indusok kunyhója.

Vigyázó

hegycsúcs, l. Vlegyásza.

Vigyázó

(bojári gróf), régi nemes család, melynek leszármazása hiteles okmányok alapján az 1600-as éves közepétől mutatható ki. A család ősei Veszprém, Tolna, Győr és Pest vármegyékben voltak birtokosok és ugy a köz-, mint a katonai pályán tüntek ki. Ezek közül különösen Ferenc, ki e század elején a franciák elleni csatákban szerepelt; Antal, ki a nemzeti seregben 1809. kapitány volt s szép gyüjteményeket szerzett.Grófságot 1895. nyer Sándor, ki 1885 óta kamarás. Fia Ferenc, ki sub auspiciis regis avattatott doktorrá s közjogi irodalommal foglalkozik.

Vigyor

hordóknál az a rés, mely az ormónál a túlságos nagy fenéktől származik. Ezt mint a hordónak hibáját ki kell küszöbölni. V.-ba áll az öregháló zsákja, ha a két szárnyat egyenetlenül húzzák ki.

Vihar

l. Szél.

Viharár

szorosabb értelemben a szélduzzasztás által okozott nagy magasságu tengerhullám. Tágabb, de nem szokásos értelemben ama magas tengerjárás is, mely a Nap és Hold különösen kedvező állása folytán jő létre. A V. mindig nagy károkat okoz és Focke 106 községet számlál, - ezek között 11 szigetet - melyet 1086 és 1862 között viharok árjai elpusztítottak. A német tenger partjain 1872 nov. 13. oly V. jelentkezett, mely a lübecki mércén 3,38 m. magasságot mutatott, mig 1625 óta 2 m. magasságot meghaladó V.-t nem észleltek.

Viharfecske

l. Viharmadarak.


Kezdőlap

˙