l. Nyanza.
(Victoria-orange, goldgelb), mesterséges festék, a dinitrokrezolnak C7H5(NO2)2OH kálium- v. ammoniumsója. Sárga kristályos test, op. 84° és vizben nehezen oldódik. Magában vagy másféle festékkel keverve használják.
(queen Victoria style), Viktoria királynő idejében Angolországban, különösen az ötvenes évek óta kifejlődött művészeti irány, mely az építészetben a csúcsives stílust, a japánit tartja főként szem előtt, a festészetben és szobrászatban pedig természetes felfogást s erős naturalizmust hozott létre.
a. m. padovai tyúk (l. o.).
l. Szellőztetés.
l. Zambezi.
l. Malachit-zöld.
József, tót iró, szül Pozsony vármegyében 1822., megh. 1876. mint visegrádi (Pest) kat. pap. Mint iró nem volt termékeny, azonban mint az általa alapított Lipának és a Concordiának szerkesztője edyesíteni tudta maga körül a legjelesebb tót irókat, kiknek legjobb művei az ő folyóirataiban jelentek meg. E mellett ő adta ki s rendezte sajtó alá Sladkovićnak (1861), Hollynak (1863) költeményeit és Zaborskynak drámai munkáit (1865-66). V. maga csak egy tót nyelvtant irt németek számára (1860) s Kempis Tamásnak egy kis művét fordította le: O nasledovani Krista (1867). Magyarul kiadta Visegrád hajdan és most (Pest 1872) c. művét. Az ő kezdeményezésének köszönhető a visegrádi várromoknak országos költségen való fentartása és a várhegy gondozása.
(lat.) a. m. élelmi szerek.
(állat, Aucl enia vicunna Desm.), a lámák egyik fajtája. Szőrözete rövidebb és igen finom, épp azért finom és drága gyapjuk készítésére használják (vicogne- v. vigogne-gyapju). Háta sajátos vöröses-sárga, hasa világos-sárga, mig melle piszkos-fehér. Nagyságra nézve a láma és paco között van. Húsát eszik. Állatkertekben gyakori. L. még Auchenia.