Viskhez tartozó fürdő Máramaros vármegye huszti járásában, a Várhegy oldalán, 400 m. magasságban. A telep 8 nyaralóból (84 szobával) és két fürdőházból áll; égvényes, konyhasós, vasas savanyuvizét vérszegénység, lélekző- és emésztőszervi bajok és női bajok ellen sikerrel használják. Tulajdonosa Lengyel Alajos dr.
l. Erőhatalom.
Vell. (növ.), az orbáncfűfélék génusza, 27 faja Afrika és Amerika forró vidékén él. A V. Guianensis Pers., V. Cayennensis Pers., V. sessiliflore Pers. amerikai cserjéktől sárga mézga gyantás nedvet gyüjtenek; ez szárazon a gummiguttihoz hasonló s amerikai gummi-gutti néven árulják.
(lat.), Leibniz által mekanikai fogalmak kifejezésére használt terminusok. Az elsőt az erő által előidézett nyomásnak, a másodikat valamely mozgásban lévő tömeg mozgási energiájának jellemzésére használta. L. még Eleven erő.
az ugyanily nevü járás székhelye Tver orosz kormányzóságban, a Cna, a belőle kiágazó csatorna s vasút mellett, (1894) 16 145 lak., pamutfonással és szövéssel; boulevardokkal és nyilvános kertekkel.
község Varasd vármegye ivaneci j.-ban (1891) 1203 horvát lak.
az ind mitologiában a három legfőbb isten: Brahma, V., Siva egyike. A véda-korban még nem játszott valami nagy szerepet. Rendesen a nap istenségei közé sorozzák s a véda-himnuszokban megénekelt három hagy lépését a nap felkelése, legmagasabb állása és lenyugvásával magyarázzák. Oldenberg szerint a tér, a mindenség istene lett volna V. és három lépése a föld, légkör és az ég bejárását jelentené. A nagy eposzok korában az ind őskor kedvenc istenét Indrát elhomályosítva, az ind panteon legelső alakjává nőtte ki magát. Ő törődik legtöbbet az emberiséggel. Ha valami nagy baj adja elő magát a földön, megtestesülve legyőzi azt és megváltja a szorongatott emberiséget. Ezen megtestesülések, illetőleg leszállások (avatára) száma tizre megy. Kilenc már megtörtént dolog, a tizedik azonban még hátra van. 1. Első megtestesülése hal alakjában (matszja-avatára), mikor Manut a vizözönből kimenti és a világteremtés titkára megtanítja. 2. A teknősbéka alakjában (kúrma-avatára) megszerezte az istenek számára a halhatatlanság italát (amrita). 3-ik megtestesülésében mint vadkan kiásta és agyarain régi helyére vitte az oceánba alámerült földet. 4-ik leszállása alkalmával mint ember-oroszlán (mara-szinha) megölte a Hiranja-kasipu nevü hatalmas démont, ki Indra trónját elfoglalva, leigázta az eget és a földet. 5. Törpének születve (Namana-avatára), megcsalja a démonok királyát, Balit és három lépéssel bejárja a földet, levegőt és eget. 6. Parasuráma alakját öltve magára, az egész hadi kasztot kiirtva, megszerzi a papi kasztnak a fő uralmat. 7. Legnevezetesebb megtestesülése Valmiki remekének, a Ramajanának képezi tárgyát. 8-ik avatárájában mint Krisna isten számos hőstettet visz véghez. A purának tele vannak Krisnára vonatkozó legendákkal. Kedvencei a pásztornők s ezekkel való mulatozásai képezik az indek énekek-énekének, a Dsajadéva halhatatlan költeményének, a Gitago-vidának tárgyát. 9-ik földrejövetelekor némelyek szerint, mint Buddha váltja meg az emberiséget, mások véleménye szerint pedig éppen a buddhizmus megszüntetésére száll le az egekből. 10-ik megtestesülése még nem következett be s ez a világ végét fogja jelenteni, mert V. akkor Kalki alakjában meg fogja semmisíteni a bűnös emberiséget és újakat fog teremteni. V. tisztelői, az ugynevezett vaisnavák, a mostani hinduk egyik legnépesebb szektáját alkotják. V. ö. Muir, Original Sanskrit texts (London 1872, 4 köt.); Oldenberg, Die Religion des Veda (Berlin 1894).
(orosz) a. m. cseresznyepálinka.
1. Alsó-V., nagyközség Máramaros vármegye V.-i j.-ban, (1891) 3036 oláh és német lak. - 2. Felső-V., kisközség u. o., (1891) 6385 német, oláh és magyar lak., a járási szolgabirói hivatal széke, járásbirósággal, közjegyzőséggel, csendőrszakaszparancsnoksággal és adóhivatallal, posta- és táviróhivatallal és postatakarékpénztárral. Vas-gálicos timsós forrását eddig nem használták ki. Van barnakőbányája. - 3. Közép-V., kisközség u. o., (1891) 1333 oláh és német lak. Hozzá tartozik Valea Vinuluj (Börvölgy) kis fürdő; égvényes konyhasós-vasas savanyuvizzel; nagyon el van hanyagolva. - 4. V., folyó, l. Visso.
(Visoka), az ugyanily nevü járás székhelye Sarajevo bosnyák kerületben, a Dragacsa és Boszna összefolyásánál, vasút mellett, 4994 lak., akik közt 1332 gör. keleti, 140 kat., 147 izraelita és a többi mohammedánus; szőnyeg-, takaró- és bőrárukészítéssel, nagy bőrcserzőkkel; közelében vasérctelepekkel és vasművekkel.