(hidrográd), a folyóviz magasságának kifejezésére szolgáló jelzés. Ugyanis több vizmérce vizállásának számadatai egymással csak igen tökéletlen összahasonlítást engednek meg s ugyanazon kottáju vizállás valamely mércén már árvizet jelenthet, mig más vizmércén talán csak kis vizet. Ezért minden mércére nézve megállapították az eddig előfordult legkisebb és legnagyobb vizállás közötti magasságkülönbséget s ezt 10 részre, V.-ra osztották. 0 fok tehát minden mércén a legkisebb, 10 fok a legnagyobb vizállást jelenti. Ily módon a V. minden mércére nézve az árviz veszélyessége szempontjából egységes mértékül szolgál.
l. Forgószél.
az a hely, hol valamely mesterséges csatorna a természetes vizfolyásból kiszakad; vizkivételnek is hivják. Rendesen parterődítéssel és zsilippal kapcsolatos. A természetes vizfolyásba pedig a V. mellett igen gyakran duzzasztó gát is van, mely azonban már nem része a V.-nek.
l. Fűtés.
(hidrokarbongáz), légnemü, szintelen és szagtalan világító anyag, mely lényegében véve szénoxid és hidrogén keveréke. L. Gáztüzelés (VII. köt. 864. old.).
vagy daru, l. Daru.
l. Viz.
l. Hidegvizkúra.
az a terület, melyről a folyó vizét nyeri, l. Folyó. V. technikai szempontból, l. Gátviz és Gázgyártás.
(növ.), a gyümölcsfák derekából vagy ágaiból eredő egyenes és fölfelé növekedő fattyuvessző, gyakran jó erős, de kivált akkor növekedik és vonja el a táplálékot, midőn a fa koronája már beteges.