a fahajó fenekén s oldalán külön szabadon tartott hely, hol a hajóban összeszüremlett vizhez hozzáférhetni s azt kihányhatni. A lóvontatások idejében itt tartották a vontató lovak abrakját, s ettől (Haferchor német neve után) hajósaink háberkónak is nevezik.
vékony réteg a viz felületén, mely sűrübb a viztömeg többi részeinél. Létezését ugy magyarázzák, hogy a cseppfolyós testek molekulái minden irányban egyformán vonzzák egymást, de közvetetlen a felszinen levő molekulák felülről nincsenek kitéve hasonnemü molekulák vonzásának, hanem csak alulról s igy az alulról jövő vonzásnak engedve, sűrüdni kénytelenek. A természetben a vizfelületen még apró úszó por és szemét is gyül össze, melyek aztán a V.t tartósabbá teszik, ugy hogy a viz hullámzásainak akadályául szolgál. E körülményt az árviz ellen való védekezésnél előnyösen használják fel, amennyiben a védő töltések közelében az árviz-hozta szemetet (az u. n. pallóverést) felfogják s ez által a hullámzást megkisebbítik.
a viz értékesítése a közegészség, az ipar és mezőgazdaság céljaira. A közegészségügyi V. a vizet ivásra, főzésre, tisztogatásra fordítja. Az ipari V. leginkább a viz eleven erejét, mekanikai munkáját értékesíti, bár a gyárak vegyileg is használják a vizet. A mezőgazdasági V. főként a viz kémiai erejét, a vizben lebegő és oldott alkatrészeket értékesíti. A hajózás, tutajozás nem tekinthető sajátképeni V.-nak. Az 1885. XXIII. t.-c. megszabja a V. módozatait és feltételeit. Ha a V. széles érdekeltségi kört érint, akkor az ügyet rendesen társulás útján oldják meg; lásd Vizi társulatok.
két- vagy négykerekü kocsin elhelyezett hordóalaku edény, mellyel tűz esetén vagy gazdasági célokra egyszerre 500-1000 lit. viz szállítható. Ezen hordóknak rendesen lezárható töltőnyilásuk és alul lefolyó-csapjuk van.
l. Elmállás.
a ferbli nevü kártyajátéknál használt műkifejezés, mely azt a tétet jelenti, melyet a játékosok elseje alapegységül először betesz.
általában azok, amelyek kifejlődött állapotban is életük nagy részét a vizben töltik. Hazai békáink közül ilyenek a kecske- vagy katona-békák (Rana esculenta) és a tűzhasu békák (Bombinator). L. Békák.
v. nádi bika, l. Dobosgém.
(növ.), l. Kányafa.
az ötlábtőízes bogarak csoportjába tartozó bogárcsaládok, minők a vizsodrók (Gyrinidae), csibor- és merülyfélék. L. a Bogarak mellékleten.