(növ.), l. Tiszapamut.
l. Buvárpók.
(Hydrocores), az igazi félszárnyuak rendjébe tartozó rovarcsoport, melynek tagjai a vizben élnek, igy testük alkata és szerkezete általában a vizi életmódnak megfelelő. Csápjaik ugyanis rövidek, többé-kevésbbé elrejtett, testük csónakformáju és végtagjaik az evezésre, úszásra vagy a vizen való járásra kitünően alkalmasak. Leginkább állati eledellel, más apróbb rovarokkal táplálkoznak. Petéiket sorokban a vizi növényekre erősítik. Csakis az ide tartozók között találhatni a tengerben élőkre is, különben a rovarok tengerben nem élnek. Ilyen p. a Csendes-oceánban tartózkodó Halobates sericeus Esch. Főbb családok: Notonectidae, Nepidae, Galgulidae, Hydrometridae, Gerridae. Hazánk álló vizeiben közönségesek: a molnárka (l. o.), hátonúszó (l. o.), Naucoris cimicoides L., Velia currens Fabr., Limnobates stagnorum L., a vizi skorpió stb.
(Cinclus aquaticus Brehm, Hydrobota aquaticus), az éneklő verébalkatnak rendjébe, az árcsőrü rigófélék családjába tartozó madárnem. Hossza 20, szárnyhossza 9, farkhossza 6 cm. Háta szürkés-barna, feje barna, melle és torka fehér, hasa palaszürke. Egész Európában honos; különösen hegyi patakok környékén szeret tartózkodni, ügyesen bukik a viz alá és keresi meg rovarokból és kisebb halakból álló táplálékát. Csak párosodás ideje alkalmával él párosan. Áprilisban költ. Fészekalja 4-6 fehér tojás. Fogságban nem igen tartható.
(növ., a Nymphaea alba), l. Tündérrózsa; sárga V., l. Habrózsa.
igen nagy nyomások eszközlésére való készülék. Lényeges részei: a szivattyu és a tulajdonképeni sajtó (l. ábrát).
[ÁBRA] Vizi sajtó.
Az utóbbi a mellékelt ábrán baloldalt van, mig a szivattyu jobbra van, s a szivattyu dugattyuja, melyet emeltyüvel föl-lejáratnak. A bb viztartó vize az r szitán áthatol, emeli az i szelepet és igy az s dugattyu alá kerül. A visszahajtott viz zárja az i szelepet, nyitja a d szelepet és a t csövön át a sajtó cc csövébe kerül. Itt pp dugattyura nyom, melyet az nn lemezzel együtt emel. A sajtolandó tárgy nn és a szilárd e közé jut. A készüléket feltalálójáról Bramah Józsefről (l. o.) Bramah-féle sajtónak is nevezik. Javítás az a tömítés, melyet először Henry Mandsley alkalmazott Londonban (mások szerint Benjamin Hick Boltonban). A nagy dugattyut (p) megfordított u-alaku erős bőrgyűrü tartja. A készülék működése azon alapszik, hogy a folyadékok a rájuk gyakorolt nyomást minden irányban gyengítetlenül adják tovább. Ha tehát a nagy dugattyu keresztmetszete 10-20-100-szor oly nagy, mint a szivaggyuban levő kis dugattyué, a nagy dugattyura gyakorolt nyomás is 10-20-100-szor akkora, mint amilyent a kis dugattyuval a vizre gyakorlunk és igy csekély erővel rendkivül nagy nyomásokat lehet kifejteni.
(növ.), l. Gólyahir.
(növ.), l. Conferva.
(állat), l. Siklófélék.
(állat, Nepa cinerea L.), a vizi poloskák csoportjába, a Nepidák családjába tartozó rovarfaj, melynek első pár lába erős ragadozó és megvastagodott, mig a hátsó pár úszásra alkalmas. Potroh végén két hosszu serteformáju u. n. légzőcső található. Szürkés-fekete szinü, barna szárnyai vöröses v. sárgás erezettel, 12,20 mm. hosszu. Egész Európában mindenütt közönséges az álló vizekben. A halgazdaságra veszedelmes ragadozó.