(Volaterrae, Velathri), az ugyanily nevü járás s püspökség székhelye, az Era s Cecina közt emelkedő 554 m. magas hegyen, vasút mellett, (1881) 5347, mint község 14 063 lak., márvány-, gipsz- és gazdag alabastrombányával, a Cecina közelében nagy sófőzőkkel és alabastromfaragással; a XIII. sz.-ból való tekintélyes Palazzo dei Priori vagyis Palazzo pubblicóval; a Palazzo Tagassiban elhelyezett museo nazionaléval, amelyben gazdag régiséggyüjtemény, feliratok, levéltár és egy könyvtár (13 000 kötet) van elhelyezve. Az 1120. II. Calixtus pápa által fölszentelt és 1254. Pisano Niccolo által kibővített dóm gazdag díszítésekben és az Oratorio di San Carlo nevü részében Signorelli Lucától egy gyönyörü kép látható. Az állítólag a VII. sz.-ból való San Giovanni nevü templomban Mino da Fiesolétól eredő ciborium és Andrea Sansovinótól egy szenteltviztartó van elhelyezve. Az ókorból fenmaradtak a homokkőből álló körfalak, amelyek a Porta Fiorentina előtt és a Sta Chiara klastromkertben 12 m. magasak és 4 m. vastagok; egy amfiteátrumnak, termáknak, síroknak maradványai, a Porta dell' Arco és a piscina, hat oszlopon nyugvó viztartó.
Daniele da, tulajdonképen Ricciarelli, olasz festő és szobrász. szül. Volterrában 1509 körül, megh. Rómában 1566 ápr. 4. Eleinte Sienában Sodoma tanítványa volt, de utóbb Rómában teljesen Michelangelo hatása alá került. Rómában a Sixtus-féle kápolnában V. Pál pápa megbizásából ruhákat festett Michelangelo Utolsó itéletének mezítelen alakjaira és ezért a Braghettone (nadrágszabó) gúnynevet vonta magára. Képe a Krisztus levétele a keresztről (Róma, S. Trinita di Monti; nagy másolata a magyar nemzeti muzeumban) a legnépszerübb festmények egyike. Egyéb képei közül említendők: A betlehemi kisdedek megöletése (Firenze, Uffizi-képtár) és Dávid és Góliát (Páris, Louvre). Szobrászati művei közül kiválik Kleopatra szobra a római Belvedere folyosójában.
(franc., ejtsd: voltizsé), a katonai gimnasztikának egy ága, mely arra való, hogy a tanuló bizonyos biztosságot érezzen a lovon. Főleg gyakori le- és felugrásból áll, azonkivül olyan gyakorlatokból, melyek a lovaglásnál igénybe vett izmokat és ízületeket erősítik, illetve hajlékonnyá teszik és amelyek az elhatározási képességet emelik. A begyakorlás magán a lovon vagy az u. n. voltizsáló lovon és a bakon történik.
(franc., ejtsd: voltizsőr), francia eredetü elnevezése a könnyü gyalogságnak. (l. Könnyü csapatok). Az 1868-iki szervezet a V.-öket a császári gárdában megmaradó 4 V.-ezreden kivül eltörölte s utóbbiak is a császársággal együtt megszüntek.
vagy voltaméter, l. Galvanométer (VII. kötet 802. oldal).
(Vulturnus), 157 km. hosszu folyó Olaszországban. Campobasso tartományban a La Meta K-i oldalán ered; eleinte DDK-i irányban folyik, átlép Casertába, balról fölveszi a Calorét, azután Ny-i irányuvá és kanyargós folyásuvá lesz, mignem Castelvolturno alatt a Gaëtai-öbölte torkollik. A V.-vonal Garibaldi harcaiból 1860-ból emlékezetes.
(lat.) a. m. mozgatható. Volubilitas, mozgathatóság, mozgékonyság, különösen a nyelv szapora járása.
(lat.) a. m. papir- v. írástekercs, könyv; továbbá térfogat, köbtartalom; voluminosus, terjedelmes, több kötetből álló.
készülék, mely poralaku testek fajsúlyának meghatározására való. L. Sztereométer.
l. Areométer.