Vonógyanta

l. Colophonium.

Vonóháló

a. m. gyalom (l. o.).

Vonókészülék

a vasúti járóművek alsó részén hosszant menő, a két mellgerenda közepén egy-egy horogba (vonóhorog) végződő, rendesen rugalmas szerkezet, melynél fogva a járóművek húzatnak; a vonóhorog két járómű összetolásánál egymás átellenébe jut s a csavarkapocs (l. o.) útján összeköttetik. A V. a vasúti kocsiknál több darabból álló (ékek segélyével összekötött) vasrúd, mely a kocsiszekrény alatt az u. n. alvázba, erős rúgók közbeiktatásával fogódzik, hogy igy a húzásnál erősebb rángások ne támadjanak. Lokomotivok és szerkocsiknál csak egyik végükön van hasonló V., mely tehát nem megy az alvázon végig, hanem csak a mellgerendába kapaszkodik.

Vonókötelek

(ném. Gaitaue, ol. imbroglio, carica, ang. clew-line, leech-line), a vitorlák kötélzetéhez tartozó ama kötelek, melyek a kifeszített (szélnek tárt) vitorláknak azok felgöngyölése és megkötése (zárása) előtt eszközlendő összevonására szolgálnak és e célból a vitorlafa közepén megerősített csigán át a vitorlaszarvakig futnak. L. Vitorlázat (mellékleten).

Vonós hangszerek

azok a húros hangszerek, amelyekből a hangokat vonó segítségével idézik elő, l. Hangszer.

Vonós négyes

a művelt nemzetek zenei nomenklaturája szerint az első, második hegedü, a viola és a gordonka hangszer együttműködése.

Vonósulyok

l. Cölöp.

Vontatás

a szálfának és tönköknek, valamint a rudaknak rövid távolságra való olyan szállítása, melynél fogva a fa, hosszusági tengelye irányában, néha emberek, többnyire azonban állatok által és pedig a talaj fekvése szerint szintesen, lefelé, gyakran azonban, t. i. midőn a fát mélyedésekből s hegyzugokból kell kihozni, fölfelé is, a földön tovavonatik. Ez a művelet emberek által gajmók (l. o.) segélyével történik; állati erő alkalmazása mellett láncot, célszerübben azonban vontató szeget, kajmacsot (l. o.), vagy még előnyösebben vontató korcsolyát (l. Korcsolya), vagy vontató lapátot (ábra) használnak. L. még Hajóvontatás.

[ÁBRA] Vontató lapát.

Vontató gőzös

a hajók tovamozdítását teljesítő gőzerejü hajó. A V. kétféle, u. m.: szabadon járó kerekes vagy csavaros gőzös és u. n. lánc-, vagy drótkötél-hajó. L. Hajóvontatás, Gőzhajó, Kapaszkodó hajózás és Lánchajózás.

Vontató út

l. Erdei úthálózat.


Kezdőlap

˙