Vótok

finn néptörzs Oroszországban, az ingermanlandi kormányzóság legnyugatibb kerületeiben: Jamburgban s Oranienbaumban, a V.-kal közel rokon észtek közelében, legfőkép Kattila egyházközségben. A Nestor említette hajdani csúdok maradványai. A V.-at saját nevükön az orosz krónikák 1100 körül említik először. Akkortájt valószinüleg az észtektől keletre laktak a Narva és Laukaa folyók tájain s innét alighanem kiterjedtek a Finn-öböl partjai mentén egészen a Ladoga mellett lakó, velük szintén rokon karjalai törzs területéig. Az orosz hatalommal korán összeütközésbe jutottak. Egy 1149-iki adat a hämäläi finn törzs hadjáratáról emlékezik a V. ellen. később a "vót ötödről", mint az orosz birodalom nagy északi részéről van néha szó, de már akkor ez az országrész csak névleg lehetett vót, a v. mint nép megszüntek létezni. Most mindössze alig pár ezer lelket számlálnak. Nyelvükben sok a lett elem (innen a magyar nyelvészi szójáték: A V. lettek vótak), maga a nép erősen oroszosodik. V. ö. Ahlqvist (1856); Mustonen (Virittajä I.); Wallin (finn őstörténet, 1894).

Votum

(lat.) a. m. fogadalom (l. o.). Átvitt értelmében a. m. szakértői vélemény vagy általában valamely tanácskozó testületben kifejezett vélemény. A V. vagy döntő (V. decisivum) vagy tanácsadó (V. consultativum) vagy pedig a vélemények (szavazatok) egyenlősége esetén (vota paria) döntő (V. decisivum in specie), ami különösen az elnök szavazatáról áll. Külön vélemény (V. separatum). Bizalmi v. bizalmatlansági V. valamely testületnek nyilatkozata arról, hogy bizonyos személy (p. miniszter) irányában bizalommal v. bizalmatlansággal viseltetik-e. V.-ot adni annyi is, mint szavazatot adni, szavazni.

Votum decisivum

l. Votum.

Vous l'avez voulu, George Dandin

l. Dandin.

Vouziers

(ejtsd: vuzié), az ugyanily nevü járás székhelye Ardennes francia départementban, az Aisne és vasút mellett, (1891) 3808 lak., gyapjufonással, bőrcsezőkkel, kosárfonással, gabona-, só-, szén-, pala- és borkereskedéssel.

Vox

(lat.) a. m. hang, szó; vox populi, vox Dei, a nép szava, isten szava. Vox viva, az élő szó, a szóbeli oktatás.

Vox humana

(lat.) a. m. emberi hang. Az orgonáknak egyik legjelentékenyebb regiszterük, mely az emberi hang mesterséges utánzására irányul. E regisztert majd minden orgonaépítész különböző gépezet s nyelvsíp-beosztással konstruálja, hogy minél meglepőbb hatást érjen el vele. A minden tekinteben tökéletesnek nevezhető orgonák egyik fő ékessége. Rendesen nyolc láb sípuak, födött nyelvecskével, ritkán terjed szét az egész manuálén; van négy láb síphosszuságu is s ez esetben vox virginea (szűzi hang) v. vox angelicának (angyalhangnak) neveztetik.

Voyer d'Argenson

francia család. l. Argenson.

Voyta

l. Boyta.

Vozse

vagy csaronda, a novgorodi kormányzóság kirilovi kerületében levő tó, 428 km2 terjedelemmel.


Kezdőlap

˙