város felső Elzász elzász-lotaiai kerületben, a Vogézek lábánál, 1340 lak., pamutszövéssel, ásványvizforrásokkal és fürdőintézettel. Klimatikus gyógyhelyül is használják.
község St. Gallen svájci kantonban, 2 km.-nyire Lichtensteigtól (l. o.), a Thur mindkét partján, vasút mellett, (1888) 5245 lak., jelentékeny pamutiparral, fürdőintézettel.
(ejtsd: vat tájlör, azaz Walter, a téglaégető), ama rettenetes parasztlázadás vezére, amely 1381-ben Angolországot dúlta. Az udvar (II. Rikárd) pazarlásai is a sok háboru nyomasztó adókkal sujtotta a szegény népet. Ezekhez járult 1381. a fejadó behozatala, mely a népet rendkivül elkeserítette. A lázadás legelőször is Essex grófságban máj. 30. tört ki s rövid idő alatt óriási mértéket öltött. W. és néhány elzüllött pap a mozgalom élére állottak, és csakhamar százezer paraszt élén London felé nyomultak. Útközben feldúlták a várakat s legyilkolták családostul a nagy urakat s azok embereit. A fanatikus pórhad a Blackheath mezőn telepedett le London kapui előtt, ahonnan követséget küldtek a királyhoz. II. Rikárd ugyan elébük ment, de tanácsosaira hallgatva, feleúton visszafordult, mire azután a bősz pórok jun. 12. Londonban nyomultak s két napon át a várost tűzzel-vassal pusztították. A megmenekült király jun. 14. kihirdetett proklamációjában fontos engedményeket igért a parasztságnak, mire a felkelők legnagyobb része tűzhelyéhez visszatért. Maga W. azonban nem bizott a király szavában és a kenti pórok élén a Towert rohammal hatalmába kerítvén, a nagy számu magasrangu foglyokat mind lemészároltatta. Midőn a király másnap a város felé közeledett, Smithfieldben a lánzongók csapataira bukkant. Rövid ütközet fejlődött ki, mialatt W. tőrével merészen a királynak rohant; Wolworth, London polgármestere és néhány lovag azonban leterité. A vezér nélkül maradt pórok erre elszéledtek és a nemesség éles fegyvere elnémitá nemsokára a háborgó parasztságot. Maga a király visszavonta igéreteit és véres boszut vett a népen, melynek ezóta még nagyobb elnyomatás jutott osztályrészül. V. ö. Bergenroth, Volksaufstand in England 1381 (Sybels Histor. Zeitschrift, 2. kötet).
a Berchtesgadeni Alpok egyik legmagasabb és legszebb hegycsúcsa, a salzburgi határ közelében; a Königsseetől Ny-ra mint meredek sziklahegy emelkedik ki. Legmagasabb csúcsa (2714 m.) a középső W. csúcs, D-re ettől van a déli csúcs (2712 m.) és É-ra a Hocheck (2650 m.); ezen hármas hegytömeget az örök hóval takart W.-Scharte köti össze a 2304 m. magas Kis-W.-nal. Újabban a legmagasabb csúcsra is veszély nélkül lehet feljutni, Ramsauból 7 és Berchtesgadenből 8 óra alatt.
(ejtsd: vakese), az ugyanily nevü county székhelye Wisconsin amerikai államban, Milwaukeetől Ny-ra, vasutak mellett, (1890) 6321 lak., ásványvizforrással és fürdővel, állami ipariskolával.
(ejtsd: vassza), Marathon county székhelye Wisconsin amerikai államban, a Wisconsinriver és vasutak mellett, (1890) 9253 lak., őrlő- és fürészmalmokkal, sörgyártással, jelentékeny fakereskedéssel.
Emil, belga festő, szül. Brüsszelben 1846 nov. 29. Először Brüsszelben Portaelsnek, majd Párisban Gérőmenak volt tanítványa és beutazta Német- meg Olaszországot is. 1870. A Szuezi csatorna megnyitásakor Egyiptomban járt, majd 1880. Rudolf trónörököst kisérte el keleti útjára. Számos egyiptomi tárgyu festményében rendkivüli hűséggel ábrázolta a Kelet szinpompáját és a nép életét. Időközben keletkeztek nagy történeti festményei, melyek oly népszerüvé tették: Burgundi Mária tanácsosai, Hugonet és d'Himbercourt életéért könyörög (lüttichi muzeum); Van der Goes Hugó festő őrültsége, leghiresebb műve (1871, brüsszeli muzeum); Burgundi Mária Brüsszel városa szabadalmait esküvel megerősíti (1876, brüsszeli városháza) stb. a modern történeti festészet legkiválóbb termékei közé tartoznak. Kitünő képmásai az ábrázolt személyeket a maguk valóságos megjelenésében rendkivül hiven, szinte kérlelhetetlen módon, sokszor kissé durván állítják elénk. Legismertebb közülök Goffinet tábornok képe (1890).
(ejtsd: vevertri), Liverpool külvárosa Lancaster angol grófságban, (1891) 17 328 lak.
(Wavern), város Brabant belga tartományban, a Dyle és vasút mellett, (1890) 7575 lak., pamut- és papirosiparral. 1815 jun. 18. itt ütközött meg Thielmann porosz csapata Grouchy francia hadával. A csata helyét mutatja a van Oembergtől 1859. készített szép emlék.
magaslat Krakóban (l. o.), melyen a régi királyi palota és a székesegyház épült. A kir. várlakot az 1897 febr. kelt császári határozat értelmében közelebb stilszerüen teljesen restaurálni fogják.