Weymouth

(ejtsd: vemöth), 1. kikötőváros Dorset angol grófságban, a Wey torkolatnál, vasút mellett, (1891) 13 769 lak., hajó-, kötél-, vitorlavászongyártással, élénk kereskedéssel, igen látogatott tengeri fürdőkkel. - 2. W., város Mássachusetts amerikai állam Norfolk countyjában, a Bostoni-öböl és vasút mellett, (1890) 10 866 lak., bőr- és cipőiparral, szeggyártással.

Weymouth-fenyő

(növ.), l. Selyemfenyő.

Weyprecht

Károly, osztrák-magyar sorhajóhadnagy és hirneves északsarki utazó, szül. Michelstadtban (Hessen) 1838., megh. u. o. 1881 márc. 21. Miután Darmstadtban az ipariskolát elvégezte, 1856. mint tengerész-hadapród az osztrák hadi tengerészet szolgálatába állott és 1868. sorhajóhadnaggyá neveztetett ki. Ezen minőségében 1869-70. az Adriai-tenger partvidékének terepfelvételével foglalkozott s mint kiküldött közreműködött az 1870. Tuniszban látható napfogyatkozás megfigyelésénél. Szakképzettségénél fogva 1871. Payerrel együtt egy a Spitzberga és Novaja-Zemlya-szigetek kikutatását célzó expedicióban vett részt, 1872-74. pedig az osztrák-magyar sarki expediciónak volt Payerrel együtt a vezetője és azonkivül a Tegetthoff-hajónak a parancsnoka, mely utazás alkalmával fedezték fel a Ferenc-József-földet. Mint iró a Petermanns Mittheilungenben és más folyóiratokban számos cikket irt, többek között: Die Metamorphosen des Polareises (Bécs 1878); Astronomische u. geodätische Bestimmungen der österr.-ung. arktischen Expedition (u. o. 1878); Praktische Anleitung zur Beobachtung der Polarlichter und magnetischen Erscheinungen in hohen Breiten (u. o. 1881) stb. 1875. a német természetvizsgálók gyülésében egy tervet mutatott be, mely szerint az északsarki utazások helyett a sarkvidék geofizikai sajátságainak rendszeres kutatásán kellene fáradozni és e célból a sarki régiókban az internacionális megfigyelő állomásoknak egész hálózatát létesíteni. E terv W. halála után tényleg teljesedésbe is ment. V. ö. Littrow, Karl W., Erinnerungen und Briefe (Bécs 1881); Vasárnapi Újság (1872. évf. 377. old.).

Weyr

Rudolf, osztrák szobrász, szül. Bécsben 1847 márc. 22. Az ottani művészeti akadémián, főleg Bauer és Cesar szobrász tanárok vezetése alatt tanult, Sámsont és Delilát ábrázoló szoborcsoportjával 1870. díjat nyert, majd különösen iparművészeti munkákkal foglalkozott, 1878. pedig a bécsi Grillparzer-emlékszoborra hirdetett pályázaton elnyervén a második díjat, a szobor építészeti hátterének márvány domborműveit készítette el, melyek a költő műveiből vett hat jelenetet ábrázolnak. Ezeket követték: VI. Károly szobra és egyéb dekorativ szoborművek a bécsi művészettörténeti muzeum számára; a jogi és orvosi kart jelképező csoportjai a bécsi tudományos egyetem épületén; Bacchos és Ariadne diadalmenetét ábrázoló hatalmas domborművü képszalag a bécsi új Burg-szinház homlokzatán; 44 szinezett kariatida-szobor a bécsi természetrajzi muzeum termeiben; a bécsi körúti szinház égése alkalmával szerencsétlenül jártak síremléke a bécsi központi temetőben; a Neptun-kút a Mihály-téren (a Burg-bejáró mellett, 1897); I. Ferenc József szobra a bécsi műegyetem aulájában stb.

Wharfe

(ejtsd: varf), az Ousenak 96 km. hosszu jobboldali mellékfolyója York angol grófságban West-Ridingban; a Pennini-láncban Whernside és Penigant-Hill csúcsok közt ered, Tadcasternél hajózhatóvá lesz és Cawood fölött torkollik.

Wheatley

(ejtsd: vítle) Phillis, amerikai költőnő, irói nevén Phillis Peters, szül. Afrikában 1753 körül, megh. Bostonban 1784 dec. 5-én. 1761. egy bostoni rabszolgavásáron vette meg John Wheatley gazdag kereskedő. 18 hónap alatt megtanulta tökéletesen az angol nyelvet, sőt egy kicsit a latint is. Egy Peters nevü négerrel való házassága (1778) igen balul ütött ki s teljesen megtörve halt meg. Költeményei legelőször Londonban jelentek meg: Poems on various subjects (1773), azután igen sok kiadásban. Azonkivül külön lenyomatban: An elegiac poem on the deat of George Whitefield (1770) és Elegy sacred to the memory of Dr. Samuel Coopen (1784). Leveleit Deane Károly adta ki: Proceedings of the Massachusetts Historical Society (1864).

Wheatstone

(ejtsd: vítszt'n) Károly, angol fizikus, szül. Gloucesterben 1802., megh. utazás közben Páris felé 1875 okt. 19. Fiatal korában hangszerek készítésével foglalkozott, ezért első munkái is e tárgyra vonatkoznak. Nagyobb feltünést keltett annak bebizonyítása által, hogy zenei hangok szilárd testeken keresztül is terjednek. 1834. tanár lett a londoni King's College-en, nemsokára azonban visszavonult és találmányainak jövedelméből élt. W. volt az első, ki pontosan meghatározta az elektromosság terjedési sebességét fémekben. Azt találta, hogy a rézdrótban az elektromosság sebessége egyenlő a fény terjedési sebességének másfélszeresével. W. vezette be először a telegráfot a gyakorlatba, és szerkesztette a tűtelegráfot. Igen jó módszert adott az elektromos ellenállások mérésére az u. n. W.-féle híd (l. o.) által. Tőle származik még a kaleidofon, a sztereoszkóp, a reosztát stb. W. foglalkozott az elektromótoros erők mérésével és részt vett a tenger alatti telegráfra vonatkozó vizsgálatokban. Nevezetesebb munkái: Physiology of vision (1852); The binocular microscope (1853); Powers of arithmetical progression (1854-55); Automatic telegraphy (1859).

Wheatstone-féle híd

a galvánvezetésnek kétfelé ágazása, mely két ágat a hídnak nevezett összekapcsoló vezetés köti egybe. Az egész berendezés a vezetők ellenállásának meghatározására szolgál. Az áram (l. az ábrát) a pontnál két részre szakad w1 és w2 ellenállással, melyek b pontnál w3 és w4 ellenállással találkoznak. A hídban két ellentett irányu áram kering, melyek b-ben és c-ben elágaznak a w1 és w2-ből. Az áramelágazás törvényei szerint ez a két áram akkor egyenlő, azaz akkor áram nélküli a híddrót, ha w1: w2 = w3 = w4.Ha tehát p. w1 = w3, akkor w4 = w2. Ha w2 helyett egy ellenállásmérőt, w4-ba a meghatározandó ellenállást beiktatjuk, ez utóbbit egy egyszeri mérésre, tehát függetlenül a batteriában esetleg előállított változásoktól kapjuk meg.

[ÁBRA] Wheatstone-féle híd.

Wheeling

(ejtsd: viling), Ohio county székhelye és kikötőváros Ny.-Virginia amerikai államban, az Ohio K-i és a W.-creek mindkét partján, 147 km.-nyire Pittsburgtól, vasutak mellett, (1890) 34 522 lakossal, szénbányával, természetes gáz- és petroleumforrással; vasművekkel, különösen szeggyártással (Nail-City), továbbá üveg-, agyag- és porcellánárukészítéssel, malmokkal, gép-, szivar-, sör-, bőr-, gyufa és papirosgyártással stb.; élénk kereskedéssel; szép törvényszéki palotával, vámházzal, amely azelőtt állami kapitolium volt. W. azelőtt Ny.-Virginiának volt a fővárosa.

Wheelock-féle gőzgép

l. Gőzgép.


Kezdőlap

˙