(ejtsd: szinie), Greene county székhelye Ohio amerikai államban, Cincinnatitól ÉK-re, vasutak mellett, (1891) 7301 lak., kézműiparral, puskapor-, papirosgyártással és malmokkal, a négerek számára fölállított Wilberforce Universityvel, leány-college-el és katonai árvaházzal.
(gör.), a. m. vendégeknek való ajándékok a görögöknél. Igy címezte Martialis epigrammáinak 13 könyvét, mivel e könyv epigrammái legtöbbnyire vendégeknek való ajándékokra vonatkoztak. Innen vették Goethe és Schiller a X. nevet ama közös epigramm-gyüjteményök címéül, melyet az 1797-iki Musen-Almanachban tettek közzé. Azóta a X. mintegy műszóvá vált, mely az irodalmi vagy művészeti életre vonatkozó epigrammokat jelöli. Nálunk is Kazincy óta számos költő irt X.-kat.
gör. filozofus, szül. Kr. e. 397. Kalcedonban, megh. 314-ben. 339 óta Platon második útódja, az akadémia élén. Tanítványai közül kiválnak Polemon, Krantor, Zenon. A filozofia minden részét feldolgozta, de műveiből csak csekély töredékek maradtak ránk. Ő egyike azoknak, kik a Platon rendszerében, főleg Platon utolsó éveiben jelentkező pytharoricizmust élénken fölkarolják és tovább fejlesztik. A számok szerinte a platonikus eszmék megfelelő kifejezései.
az eleai iskola (l. o.) alapítója, Pythagoras és Anaximander kortársa, szül. Kolofonban, a persa háboruk idejében ifjukorát élte, hatvanhét esztendőt töltött el vándorlásban, 536 táján telepedett le Eleábanés itt halt meg közel száz éves, az ötödik század elején. Gondolatait versekben irta le, melyekből néhány kevés töredék maradt fenn. (V. ö. Fil. Irók Tára XIV., Sebestény: A görög gondolkodás kezdetei). Leghiresebb ezek közt az, mely az antropomorfinizmus ellen fordult s azt mondja, hogy ha az állatok irni vagy alakítani tudnának, minden állat a maga formájára gondolná az istent. Nála az eleai egységben mint naiv panteizmus jelentkezik: Lát az egész és ért az egész és hall is egészben.
görög történetiró és bölcselő, szül. Athénben 434. körül, megh. Korintusban 359, esetleg 355 után. Ifju korában lelkesedve lépett Sokrates tanítványai közé, ami azonban nem gátolta abban, hogy 401. barátjának Proxenosnak közvetítésére az ifjabb Kyrosnak szolgálatába ne lépjen. Midőn az utóbbi a kunaxai csatában elesett s a hellén fővezérek a persák gyilkától orozva elvérzettek, ő vezette a vezér nélkül maradt sereget biztos és ismert vidékekre. Midőn már a Helleszpontoszhoz érkezett, seregét a spártaiakhoz küldötte, akik már akkor azon fáradoztak, hogy a kisázsiai görögöket a persák igája alól felszabadítsák, maga pedig Agesilaossal Görögországba ment. Agesilaost elkisérte trákiai útján, elment vele Beóciába is, sőt Koronea mellett a laekdaimoniak részén harcolt. Ezért az athéniek hazaárulással gyanusították és száműzték, viszont a spártaiak kárpótlásul egy jószágot ajándékoztak neki Skillusban Elis mellett. A leuktrai csata után (370) innen menekülnie kellett, Korintusba költözött tehát és itt töltötte életének hátralevő részét, akkor is, mikor honfitársai számüzetéséből visszahivták. X. munkái, melyeknek legkiválóbb tulajdonai a világos és választékos nyelv, részint tisztán történetiek, részint politikaiak; vannak azonban bölcselő és technikai tartalmuak is. Az első két csoportba tartoznak: az Anabasis (expeditio lyri), a tizezer görög visszavonulásának katonai naplója 7 könyvben; a Kyropaedia (de institutione Cyri) 8 könyv az idősebb Kyrosról; Hellenika (Historia graeca) Thukidides történeti művének folytatása 7 könyvben, melyek magukban foglalják a 411-től egészen a mantineai csatáig terjedő eseményeket; Agesilaos, panegyrikus, melyről azonban nem egészen biztos, vajjon X-tól való-e; a lakedaemoniak alkotmányáról és az athéniek alkotmányáról; az állam jövedelmeiről és Hiero párbeszéd az eszközökről, amelyekkel egy uralkodó országát boldoggá teheti. Bölcseleti munkák; Apomnemoneumata (Memoratilia) Sokrates tanainak párbeszédes előadása 4 könyvben; Sokrates aplogiája, nem egészen hiteles munka; Symposion, Sokrates képe, amint derült baráti körben viselkedik; az oeconomicus, párbeszéd a háztartás berendezéséről és vezetéséről. Technikai tartalmuak: Hipparchicus, útbaizgazítások egy athéni lovas főtiszt részére; a lovaglás művészetéről és a vadászatról. Mindezek közül kivált az első kettő gyakorolt az európai nemzetekre kiválóbb hatást, az iskola felvette a mintaolvasmányok kánonjába és kevés iró dicsekedhetik olyan sok és olyan sokoldalu kommentárral, mint épen X. A fordítások is mutatják X. népszerüségét, mely Magyarországon is jelentékeny.
(ittriumpát, castelnaudit), foszforsavas ittrium, rendesen csersavat is tartalmaz; négy zetes rendszerbeli lapos piramisokban; barna, vörös, sárga szinü, zsírfényü.
Tourn. (növ.), l. Vasvirág.
l. Sherry.
l. Jerez de la Frontera.
(gör.), a bőr azon kóros állapota, melynél a faggyúelválasztás megcsökkent (innen asteatosis is), s ez által a bőrfelszin száraz s a hám lekorpádzóvá lesz. Ritkán elsődleges megbetegedés; rendesen még bőrbántalmaknak a kiséretében lép föl, igy a pszoriazis, ichtiozisnél.