Xylophaga

(állat), l. Farágó bogarak és Fúrókagylók.

Xylopia

L. (növ.), l. Habzelia.

Xystus

két római pápának neve, szokottabban Sixtus (l. o.).

Xystus Betulejus

l. Birck.

 

 

 

Y, y

Y (görögül U, u) , a görögben 20., a latinban 22. betü; a görögöknél eredetileg az u hang jele volt s belőle lett az u és v hangok latin jegye (V). Később a görögben a régi u hang ü-re változott s aztán a rómaiak újra átvették az ypsilont e görög ü jelölésére, Kr. e. 100 tájban. Az olaszok i-t irnak helyette, a franciák, spanyolok, némete irják ugyan, de i-nek ejtik. Ugyanilyen hangértékkel honosult meg minálunk, de most már csak régi nemesi családnevekben irjuk: Zichy, Vörösmarty stb.; különben csak arra használjuk, hogy az ny, ly, ty, gy hangokat megkülönböztessük az n, l, t, g-től. A svéd s a finn nyelvben az y betü ü-nek olvasandó, mint a görögben. Eredeti latin (nem-görög) szókban sokszor hibásan irják i helyett, p. helyesen: stíls, szatira, nem stylus, satyra. De néha görög szókban is hibásan irják i helyett, p. hyppodrom, e helyett: hippodrom.

y a számtanban a második ismeretlen szám jele (a görögben v a. m. 400). Y a kémiában az yttrium nevü elem jegye, l. Ittrium.

Y

(ejtsd: áj, hollandul Het Ij), azelőtt keskeny tengeröböl, amely a Zuider-tó Dny-i végéből É.-Hollandia németalföldi tartományba nyult be, amelyet azonban most kiszárítottak; csak az új északi tengeri csatorna maradt meg.

Yacht

l. Jacht.

Yadkin

folyó, l. Pedee.

Yajurveda

v. jadsurveda, l. Szankszkrit nyelv és irodalom.

Yak

(állat), l. Jak.


Kezdőlap

˙